Kluczbork to gmina i miasto zlokalizowane w województwie opolskim, dokładnie w jej północno-wschodniej części. To miasto 24-tysięczne, które ma wielowiekową historię i piękne okolice. To klimatyczne miasto wybierane chętnie przez turystów, które ma dobrze przygotowaną bazę noclegową. Znajduje się tutaj sporo ciekawych zabytków i atrakcji, między innymi park linowy i pole paintballowe Adventure Park SPARTA.

Początki Kluczborka

Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą – chrześcijański zakon rycerski jest związany z początkami Kluczborka. Krzyżowcy otrzymali od Henryka II, księcia wrocławskiego, zezwolenie na założenie miasta –nie zdążyli oni jednak go lokować, co zrobił książę Henryk IV Probus, biorąc Kluczbork, osadę targową, pod swoją opiekę w 1274 roku. Miasto wielokrotnie później zmieniało właścicieli, chronili się tu bracia polscy, współistniały ze sobą różne religie.

Zabytki w mieście

Stare Miasto w Kluczborku jest wyjątkowo efektowne – warto przespacerować się po nim i zobaczyć jego zabudowania, niektóre pochodzące aż z okresu średniowiecznego. Warto zwrócić uwagę na kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, kościół ewangelicki Chrystusa Zbawiciela, pozostałości murów obronnych przy ulicy Zamkowej, ratusz miejski, kamienice i wille. Warto też odwiedzić cmentarz parafialny z mogiłami żołnierzy i powstańców, Muzeum im. Jana Dzierżona Kluczborku, wypocząć w parku miejskim.

Atrakcje w Kluczborku

Kluczbork to też wiele ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu poza zwiedzaniem. Znajduje się tu kilka zbiorników wodnych, które zapraszają do wypoczynku. Wybierający się do miejscowości mogą przenocować także w gospodarstwach agroturystycznych w okolicy, które są świetnym sposobem na wypoczynek z dala od miejskiego gwaru. Szlaki rowerowe pozwalają na zapoznanie się z okolicznymi miejscowościami.

Powrót do góry
facebook