W województwie dolnośląskim znajduje się wiele klimatycznych miasteczek o bogatej historii i zabytkach. Jednym z nich jest Środa Śląska, która położona jest w powiecie średzkim. Przez miasto przepływa Średzka Woda będąca dopływem Odry. Odległość od Wrocławia to nieco ponad 32 kilometry. Żyje tutaj około 9,2 tysiąca osób.
O historii i nazwie miasta
Wielowiekowa historia miasta którego początki datowane są na 1235 rok, pozostawiła po sobie wiele śladów. Warto wskazać, że w przeszłości Środa Śląska nazywana była Nowym Targiem w języku niemieckim, prawdopodobnie od odbywających się tutaj w okresie średniowiecza targów, a sama nazwa Środa Śląska pochodzi od faktu, że targi te odbywały się w środy.
Zabytki Środy Śląskiej
W Środzie Śląskiej można zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Całe centrum jest jednym dużym zabytkiem, którego początki giną w mrokach dziejów. W mieście warto zobaczyć głównie kościół pod wezwaniem św. Andrzeja z XIII wieku, dzwonnicę znajdującą się przy nim pochodzącą z XV wieku, cmentarz kościelny, kościół przyszpitalny z XVII wieku. Także trzeba odwiedzić ratusz pochodzący z XV wieku, gdzie znajduje się teraz muzeum regionalne ze słynnym Skarbem Średzkim uznawanym za najcenniejsze znalezisko archeologiczne XX wieku w Europie, mury obronne i ruiny zamku przy ulicy cmentarnej, następnie zespół klasztory franciszkanów wraz z kościołem pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Zaprasza też zespół pałacowy z XIX wieku wraz z parkiem z aleją lipową.
Atrakcje w mieście
Środa Śląska słynie ze swojego Święta Wina. To efekt odradzających się tutaj tradycji winiarskich, z których Środa Śląska była znana już w czasach średniowiecznych. Dwudniowa impreza odbywająca się w drugi weekend września przyciąga winiarzy i winoroślarzy, a także zainteresowanych tematem i degustacjami.