Ruda Śląska jest miastem, które położone jest w południowej części Polski, na Górnym Śląsku. Znajduje się w samym sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ruda Śląska jest stosunkowo nowym miastem, które zostało założone w wyniku połączenia miast Ruda i Nowy Bytom w 1959 roku. Ruda Śląska graniczy z Zabrzem, Katowicami, Mikołowem, Chorzowem, Bytomiem, Paniówkami i Świętochłowicami. Aktualnie w miejscowości żyje około 142 tysięcy osób, niemniej populacja w ostatnich 20 latach zmalała – największą populację Ruda Śląska miała w 1991 roku, gdy żyło tam ponad 171 tysięcy mieszkańców.

Historia Rudy Śląskiej

W przeszłości na terenie Rudy Śląskiej znajdowało się kilka mniejszych miejscowości, które teraz wchodzą w skład miasta. Początki niektórych z nich sięgają okresu średniowiecznego, niemniej dynamiczny rozwój tych właśnie terenów nastąpił dopiero w XIX wieku za sprawą górnictwa i przemysłu ciężkiego. Jednym z najstarszych punktów miasta jest średniowieczny gródek stożkowy w Kochłowicach.

Zabytki miasta

Na terenie Rudy Śląskiej znajduje się wiele interesujących zabytków mających wielowiekową historię. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kościół św. Marii Magdaleny z XIX wieku w dzielnicy Bielszowice, kościół ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIX wieku w dzielnicy Godula, W Halembie znajduje się klasycystyczny Pałacyk Donnersmarcków z XVIII wieku oraz młyn nad Kłodnicą, który pochodzi z XIX wieku, a także kościół Matki Boskiej Różańcowej. W Kochłowicach można zobaczyć wspomniane już grodzisko, majestatyczny kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w stylu neoromańskim z 1902 roku, sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, a także schron bojowy nr 75.

To jeszcze nie wszystko! Również zachwyca kościół św. Pawła oraz osiedle Kaufhaus w Nowym Bytomiu, kościół świętego Michała Archanioła w Orzegowie, w dzielnicy Ruda kościół Matki Boskiej Różańcowej, sanktuarium pod wezwaniem św. Józefa oraz kolonie robotnicze. Wirek to z kolei kolonia robotnicza Ficinus oraz kościół św. Wawrzyńca i Antoniego oraz wieża szybu „Andrzej”.

Na mieszkańców czeka też wiele obiektów sportowych, ciekawe imprezy, dodatkowym plusem jest bliskość innych dużych miast aglomeracji śląskiej, które są dobrze ze sobą skomunikowane.

Powrót do góry
facebook