Ruda Śląska jest miastem, które położone jest w południowej części Polski, na Górnym Śląsku. Znajduje się w samym sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ruda Śląska jest stosunkowo nowym miastem, które zostało założone w wyniku połączenia miast Ruda i Nowy Bytom w 1959 roku. Ruda Śląska graniczy z Zabrzem, Katowicami, Mikołowem, Chorzowem, Bytomiem, Paniówkami i Świętochłowicami. Aktualnie w miejscowości żyje około 142 tysięcy osób, niemniej populacja w ostatnich 20 latach zmalała – największą populację Ruda Śląska miała w 1991 roku, gdy żyło tam ponad 171 tysięcy mieszkańców.
Historia Rudy Śląskiej
W przeszłości na terenie Rudy Śląskiej znajdowało się kilka mniejszych miejscowości, które teraz wchodzą w skład miasta. Początki niektórych z nich sięgają okresu średniowiecznego, niemniej dynamiczny rozwój tych właśnie terenów nastąpił dopiero w XIX wieku za sprawą górnictwa i przemysłu ciężkiego. Jednym z najstarszych punktów miasta jest średniowieczny gródek stożkowy w Kochłowicach.
Zabytki miasta
Na terenie Rudy Śląskiej znajduje się wiele interesujących zabytków mających wielowiekową historię. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kościół św. Marii Magdaleny z XIX wieku w dzielnicy Bielszowice, kościół ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIX wieku w dzielnicy Godula, W Halembie znajduje się klasycystyczny Pałacyk Donnersmarcków z XVIII wieku oraz młyn nad Kłodnicą, który pochodzi z XIX wieku, a także kościół Matki Boskiej Różańcowej. W Kochłowicach można zobaczyć wspomniane już grodzisko, majestatyczny kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w stylu neoromańskim z 1902 roku, sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, a także schron bojowy nr 75.
To jeszcze nie wszystko! Również zachwyca kościół św. Pawła oraz osiedle Kaufhaus w Nowym Bytomiu, kościół świętego Michała Archanioła w Orzegowie, w dzielnicy Ruda kościół Matki Boskiej Różańcowej, sanktuarium pod wezwaniem św. Józefa oraz kolonie robotnicze. Wirek to z kolei kolonia robotnicza Ficinus oraz kościół św. Wawrzyńca i Antoniego oraz wieża szybu „Andrzej”.
Na mieszkańców czeka też wiele obiektów sportowych, ciekawe imprezy, dodatkowym plusem jest bliskość innych dużych miast aglomeracji śląskiej, które są dobrze ze sobą skomunikowane.