Chełmża to miejscowość znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim, a dokładnie w powiecie toruńskim. To 15-tysięczne miasto położone jest na brzegu Jeziora Chełmżyńskiego, które jest świetne do wędkowania czy pływania po żaglami lub kajakami. Przez wiele lat po wojnie Chełmża była głównie kojarzona ze znajdującą się tam cukrownią, która została założona już w 1882 roku.

Ziemia chełmińska i jej historia

Chełmża jest miastem o wielowiekowych dziejach, a pierwsze ślady osadnictwa sięgają już czasów neolitu. Na ziemi chełmińskiej rozwijały się głównie dwa miasta – Chełmno oraz Chełmża. Wzmianka o pierwszym pochodzi już z XI wieku, kiedy mówiono o nim jako Łoza. Znajdował się tu gród obronny, kościół katedralny – jeden z największych na ziemi chełmińskiej. Chełmża znajdowała się w granicach państwa krzyżackiego, jednak miasto nie miało dużego znaczenia ze względu na bliskość Torunia oraz Chełmna. Samo miasto jednak ma swój wyjątkowy urok, dlatego jest chętnie odwiedzane przez turystów szukających nieprzeciętnych i mało popularnych zakątków na mapie Polski.

Co można zobaczyć w Chełmży?

Chełmża ma kilka ciekawych zabytków. Najbardziej znany to Konkatedra Świętej Trójcy, świątynia, która była wznoszona na terenie miasta od XIII wieku i także kilkukrotnie niszczona. To budynek o gotyckiej architekturze, ale mający także wiele różnorodnych detali z późniejszych wieków – renesansowe stalle i nagrobki czy barokowy ołtarz główny Kościół św. Mikołaja to budynek pochodzący oryginalnie z XII wieku, który został odbudowany w XV i przebudowany w XIX wieku. Inne znane miejsca to kaplica Kalksteinów w stylu neoklasycystycznym, neobarokowa kaplica rodziny Zawiszów Czarnych, wieża ciśnień, liczne budynki, w tym kamienice z XIX i XX wieku, dlatego pod kątem zabytków Chełmża ma się czym pochwalić.

Szukających spokoju przyciągają okoliczne jeziora i zalesione tereny, które są idealne do wędrówek, jazdy na rowerze, wędkowania czy zbierania grzybów. Przy Jeziorze Chełmżyńskim znajduje się wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dostępne są domki letniskowe i innego rodzaju noclegi. W miejscowości organizowane są też różnego rodzaju imprezy, między innymi Dni Chełmży. Zapraszamy!

Powrót do góry
facebook