Dąbrowa Górnicza jest przede wszystkim kojarzona z przemysłem, ponieważ zlokalizowana jest w zakresie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w województwie śląskim. Historycznie Dąbrowa Górnicza jest położona w zachodniej części Małopolski, w Zagłębiu Dąbrowskim. Aktualnie żyje tutaj około 124 tysięcy osób.
Historia Dąbrowy Górniczej
Przez długi okres nie były dostępne mapy dla tych terenów. Pierwsza mapa z końca XVIII wieku wskazuje na istnienie na tych terenach wsi Stara Dąbrowa przy trakcie z Krakowa do śląskich miast. Przez długi okres należał one do Prus i to pod pruskim panowaniem rozpoczęto tuta eksploatację złóż węgla kamiennego. Pierwsza kopalnia powstała w 1796 roku – była to kopalnia odkrywkowa, ponieważ na powierzchnię na terenie miasta wychodził pokład węgla. Powstawały kolejne kopalnie, huty wytapiające metale, działała Szkoła Górnicza. Górnicze krajobrazy stały się zatem nieodłączną częścią Dąbrowy Górniczej.
Dostępne atrakcje w Dąbrowie Górniczej i okolicach
Na terenie miasta znajduje się kilka ważnych zabytków. To przede wszystkim bazylika Najświętszej Marii Panny Anielskiej z XIX wieku przy ulicy Królowej Jadwigi, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego z Padwy w Gołonogu, który pochodzi z z XVII wieku, kaplica w Trzebisławicach, młyn z XVIII wieku w Ratanicach czy Pałac Kultury Zagłębia, który został wybudowany w 1950 roku. Inne ważne punkty w mieście to bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół św. Barbary, wille, kamienice. Również na terenie miasta znajduje się Centrum Handlowe Pogoria.
Na szukających wypoczynku czekają między innymi słynna Pustynia Błędowska, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, jeziora Pojezierza Dąbrowskiego oraz Park Wodny Nemo. Zapraszają też park miejski Zielona czy Park Hallera, dlatego to dużo ciekawych zakątków do wędrówek, na rowery czy do wędkowania.