Wołów jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, w południowo-zachodniej części Polski. Znajduje się na Wale Trzebnickim, w wokół rozciąga się piękny Park Krajobrazowy Doliny Jezierzycy, w tym rezerwat przyrody Uroczysko Wrzosy. To miasto, które może pochwalić się także wieloma wspaniałymi zabytkami i przyciąga turystów szukających malowniczych widoków i spokoju. W mieście żyje około 12,6 tysiąca mieszkańców.
Nieco o historii Wołowa
Wołów jest zaliczany do jednych z najstarszych miast na terenie Polski, które wspomniane jest już w dokumentach z 1157 roku. Miasto swoje prawa miejskie uzyskało w 1285 roku, a od 1392 roku Wołów przyłączono do luksemburskiego Królestwa Czech. Było to wtedy miasto z własną mennicą. Od XVI wieku Wołów jest w państwie Habsburgów, później przechodzi do Prus i Niemiec. Od XVIII wieku miasto powoli podupada, dopiero pod koniec XIX wieku pojawia się ożywienie gospodarcze z związku z otwarciem linii kolejowej do Wrocławia, Szczecina i Berlina. Po II wojnie światowej Wołów wraca do Polski.
Zabytki w Wołowie
Wołów jako miasto o wielowiekowej historii może poszczycić się także wieloma unikatowymi zabytkami. Wśród nich znajduje się głównie historyczny ośrodek miasta z klimatyczną Starówką, Zamek Piastowski w Wołowie, który pochodzi oryginalnie z XIV wieku, aktualnie przebudowany, teraz jest siedzibą starostwa powiatowego, zespół klasztorny karmelitów z XVIII wieku, pochodzący z tego samego okresu barokowy kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, budynek poklasztorny – obecnie plebania, gotycki kościół św. Wawrzyńca sięgający XIV wieku z barokowym i renesansowym wyposażeniem, kaplica pw. Świętego Krzyża, z 1676 roku, mury miejskie, na których znajduje się pomnik „wołowskich byków”, ratusz oryginalnie z XV wieku, także paląc przy ulicy Piłsudskiego.