Włodawa to miasto znajdujące się w północno-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim i powiecie włodawskim. Pod kątem geograficznym Włodawa jest zlokalizowana na Garbie Włodawskim, nad rzeką Bug i Włodawką, przy granicy z Białorusią. To miejscowość, która liczy sobie koło 13 tysięcy mieszkańców. Teraz jest także lubianym miejscem wycieczek, ponieważ można znaleźć w niej pełną gamę interesujących zabudowań, a okolice dodatkowo zapraszają do aktywnego wypoczynku.
Historia Włodawy
Początki Włodawy kryją się w mrokach dziejów, ponieważ aż do XV wieku nie ma zbyt wielu dokumentów potwierdzających dziej miasta. Wiadomo tylko, że w XIII wieku istniał tutaj gród, gdzie żyła ludność polska, żydowska i ruska. Włodawa była ze względu na swoją lokalizację nad Bugiem ważnym ośrodkiem tranzytowym i handlowym. W XVII wieku została spustoszona przez wojska Chmielnickiego. W późniejszych latach osiedliło się tutaj dużo Żydów – działały dwie synagogi, mykwa, cmentarz żydowski, bejt midrasz, szkoła, dom modlitewny. Niestety, w okresie II wojny światowej większość włodawskich Żydów zginęła.
Co zobaczyć we Włodawie?
Wśród najcenniejszych zabytków w mieście znajdują się barokowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Ludwika, który pochodzi z XVIII wieku, przy nim znajduje się klasztor ojców paulinów, następnie cerkiew prawosławna pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, pochodząca z XIX wieku, także Wielka Synagoga z XVIII wieku. Unikatowym na skalę kraju budynkiem jest „Czworobok” – w kształcie kwadratu z dziecińcem w środku, który należał do kupców, rzemieślników, rajców włodawskich. Działa tutaj także Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Co roku odbywa się tutaj Festiwal Trzech Kultur – żydowskiej, polskiej i ruskiej. Włodawa to wobec tego unikatowe miasto, które warto odwiedzić, aby zapoznać się bliżej z historiami tych ziem, a także innych kultur, które były tu przez wieki obecne.