miasto

Złotów to 18-tysięczna miejscowość znajdująca się w województwie wielkopolskim. Jest stolicą powiatu złotowskiego i siedzibą gminy. To malowniczo zlokalizowane miasto, które może pochwalić się także wieloma zabytkami świadczącymi o jego wielowiekowych dziejach. Warto tu przyjechać!

Więcej o Złotowie

Złotów położony jest nad kilkoma jeziorami, w tym Złotowskim, które nazywane jest także Miejskim, jeziorem Proboszczowskim, Burmistrzowskim, Zaleskim, Babą oraz rzeką Głomią. Odległość miasta od stolicy województwa Poznania to około 135 kilometrów w kierunku północnym.

Miasto ma długą historię, a jego początki sięgają epoki żelaza, kiedy znajdowało się tutaj wczesnośredniowieczne grodzisko. W przeszłości przebiegał tutaj ważny szlak handlowy z Nakła do Kołobrzega oraz Słupska. Miało to jednak także i negatywny wpływ na osadę, która była często niszczona. W XI wieku wybudowano nową, która utrzymała się aż do XIV wieku. W późniejszych latach Złotów był zniszczony przez Krzyżaków. Rozpoczęto budowę nowego zamku w XVII wieku na polecenie ówczesnego właściciela Jana Potulickiego. Potem Złotów wielokrotnie zmieniał jeszcze właścicieli, a także był niszczony. Pod koniec XIX wieku Złotów rozwijał się dynamicznie – powstał tu browar, wytwórnia likierów i koniaków, także działały tartaki. Po II wojny ludność niemiecka została wysiedlona, a miasto stało się częścią Polski.

Najcenniejsze zabytki i inne atrakcje w Złotowie

Na liście najważniejszych zabytków miasta znajdują się wczesnobarokowy kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku, który zdobiony jest bogatymi polichromiami. Klasycystyczny kościół poewangelicki św. Stanisława Kostki z XIX wieku przy pl. Kościuszki także zasługuje na uwagę. ponadto neogotycki kościół św. Rocha z początku XX wieku. Ponadto warto zwrócić uwagę na ratusz, posąg jelenia, który znajduje się w godle miasta, monumentalny budynek starostwa powiatowego, pałac Działyńskich. Najstarszym zachowanym budynkiem Złotowa jest bożnica z XVII wieku. Można odwiedzić też Muzeum Ziemi Złotowskiej, Górę Żydowską, gdzie znajduje się lapidarium z nagrobków.

W okolicy też czeka mnóstwo pięknych zakątków – wspomniane jeziora wokół Złotowa i inne są bogatym miejscem życia wielu zwierząt i roślin, także warto zobaczyć kompleks Zwierzyniec – pozostałość po dawnej puszczy.

Powrót do góry
facebook