miasto

Wąbrzeźno jest zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim. Jest gminą miejską. Pod kątem geograficznym Wąbrzeźno leży pomiędzy trzema malowniczymi jeziorami – Zamkowym, Frydek oraz Sicieńskim na Pojezierzu Chełmińskim. Odległość od najbliższych dużych miasta to około 31 kilometrów od Grudziądza w kierunku południowym i około 43 kilometrów od Torunia w kierunku północno-wschodnim. Wąbrzeźno ma około 13,8 tysiąca mieszkańców.

Najważniejsze wydarzenia w dziejach Wąbrzeźna

Pierwsze informacje o osadzie Wambrez pochodzą z drugiej połowy XII wieku, od połowy XIII wieku miejscowość ta staje się własnością biskupów chełmińskich. Na początku XIV wieku rozpoczęto budowę zamku biskupiego, w 1331 roku Wąbrzeźno uzyskało prawa miejskie. W XV stuleciu było zniszczone w wyniku wojen z Zakonem Krzyżackim. W kolejnych latach także doznało znacznych zniszczeń, między innymi wskutek pożaru. Od 1772 roku Wąbrzeźno znajduje się w zaborze pruskim. Ważną datą był 1898 roku, kiedy 1 kwietnia otwarto tutaj pierwszą polską kolej elektryczną Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto. W okresie II wojny światowej miasto było zajęte przez Niemców, znajdował się tu prowizoryczny obóz koncentracyjny, masowe egzekucje odbywały się w niedalekiej piaskowni w Łopatkach.

Co warto zobaczyć w mieście?

Wąbrzeźno może pochwalić się kilkoma ciekawymi i zabytkowymi zakątkami. To głównie ruiny dawnego zamku biskupów chełmińskich na Górze Zamkowej, które pochodzą z XIV wieku. Aktualnie zachowało się niewielkie skupisko zabudowań. Następnie Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej z kościołem pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza pochodzącym oryginalnie z XIV wieku, gdzie znajduje się rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z około 1500 roku. Następnie warto zwrócić uwagę na ratusz z końca XIX wieku w stylu neogotyckim, poewangelicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. W centralnym punkcie miasta stoi Pomnik Żołnierza Polskiego. Na terenie Wąbrzeźna znajduje się też wiele zabytkowych budynków z XIX i początków XX wieku – kamienice, budynek sądu, policki, poczty, liceum, starostwa powiatowego.

Powrót do góry
facebook