Lądek-Zdrój kojarzony jest w szczególności jako uzdrowisko, ale również to miasto, które dzięki swojej lokalizacji, wybierane jest przez turystów uwielbiających górskie wyprawy. Spokojna okolica, malownicze widoki, wiele atrakcji powodują, że Lądek-Zdrój ma swój niepowtarzalny urok. Miasto położone jest w dolnośląskim powiecie kłodzkim, w Sudetach Wschodnich. Żyje tu około 6 tysięcy osób.

Historia miasta

W 1282 roku Lądek-Zdrój otrzymał prawa miejskie. Już pod koniec XV wieku miasto znane było jako uzdrowisko, dlatego jest ono także jednym z najstarszych i najbardziej znanych miejsc tego rodzaju w Polsce. Przez wieki Lądek-Zdrój był zatem miastem znanym wśród kuracjuszy – wtedy jako Bad Landeck. Po II wonie światowej po wysiedleniu ludności niemieckiej zaczęli mieszkać tu Polacy.

Najważniejsze atrakcje w Lądku-Zdroju

Historyczne centrum miasta to wiele unikatowych zabudowań, w tym barokowe i renesansowe kamieniczki z arkadami, pręgierz oraz neorenesansowy ratusz, znany jest kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku z rzeźbami Michaela Klahra, kościół św. Rocha, kamienny most św. Jana, budynki zdrojowe wraz z parkiem i pijalniami wód – najbardziej znane to Sanatoriom „Wojciech”, także zakład „Jerzy”. Na terenie całego miasta znajduje się wiele urokliwych i zabytkowych willi i domów z XVIII-XX wieku.

Warto też wskazać na arboretum – leśny ogród botaniczny, liczne zakątki doskonałe do spacerów i jazdy na rowerze. Także w okolicy można odwiedzić ruiny średniowiecznego zamku Karpień, Stołowe Skały, jaskinię Radochowską, kalwarię na szczycie Cierniaka. W mieście organizowane są cykliczne imprezy takie jak Lądeckie Lato Baletowe, Lądeckie Lato Muzyczne, Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady.

Lądek-Zdrój zaprasza wobec tego nie tylko szukających miejsca kuracji, ale także turystów i każdego szukającego wypoczynku w pięknych górskich okolicach.

Powrót do góry
facebook