miasto

Trzcianka to miasto wielkopolskie, które położone jest na Pojezierzu Wałeckim, dokładnie nad rzeką Trzcianką oraz okolicznymi jeziorami, które tworzą tu malownicze krajobrazy – są to jeziora Sarcze i Długie Jezioro oraz Okunie. Najbliższe miasta to Piła w odległości 25 kilometrów, Poznań – 90 kilometrów, Gorzów Wielkopolski – 110 kilometrów. W mieście żyje obecnie około 16 tysięcy mieszkańców.

Więcej o historii miasta

W okresie XIII oraz XIV wieku tereny znajdujące się między Drawą oraz Łomnicą należały do rodu Czarnkowskich. W przeszłości w dokumentach zamiast nazwy Trzcianka spotykana jest Rozdróżka (Rossdrussga). Prawa miejskie Trzcianka otrzymała w 1731 roku. Od XVIII wieku rozpoczęło się uprzemysławianie tych terenów, związane było z osadnictwem niemieckim i żydowskim. Trzcianka stała się jednym z ważniejszych ośrodków sukienniczych w Wielkopolsce. W XIX wieku założono wiele fabryk, które także stały się podstawą intensywnego rozwoju miasta. Aktualnie w Trzciance znajduje się kilka zakładów w branży przemysłu aluminiowego.

Co ciekawego czeka w Trzciance?

W mieście najcenniejszymi zabytkami są kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z początków XX wieku, który posiada XVIII-wieczny ołtarz w stylu barkowym, następnie park pałacowy z pierwszej połowy XVIII wieku, a także zabytkowa Burmistrzówka – budynek Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka. Na terenie miasta znajduje się też wiele budynków wybudowanych w tylu neogotyckim.

Działa Dom Kultury organizujący różnego rodzaju wydarzenia, między innymi Dni Trzcianki, dożynki, Noc Świętojańską, Przegląd Filmów „Wampiriada”, można wybrać się do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka przedstawiającego dzieje miasta i jego okolic. Działa kino, hala widowiskowo-sportowa. Okoliczne jeziora zapraszają do uprawiania sportów wodnych, żeglowania, pływania, działa wypożyczalnia sprzętów wodnych, domki kempingowe, hotel dla gości. Także dostępne są liczne trasy rowerowe i piesze.

Powrót do góry
facebook