Sławków to nieco ponad 7-tysięczne miasto znajdujące się w województwie śląskim i powiecie będzińskim. Jest ono zlokalizowane we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, dokładnie na Zagłębiu Dąbrowskim. Odległość od Będzina to około 19 kilometrów, od Dąbrowy Górniczej – koło 15 kilometrów, od Katowic – około 19 kilometrów. To miasto z ciekawymi zakątkami …
Tag: Górny Śląsk
Zabytkowa i górnicza – Ruda Śląska
Ruda Śląska jest miastem, które położone jest w południowej części Polski, na Górnym Śląsku. Znajduje się w samym sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ruda Śląska jest stosunkowo nowym miastem, które zostało założone w wyniku połączenia miast Ruda i Nowy Bytom w 1959 roku. Ruda Śląska graniczy z Zabrzem, Katowicami, Mikołowem, Chorzowem, Bytomiem, Paniówkami …
Górnicze miasto Radlin na Górnym Śląsku
Na Górnym Śląsku wiele miast związanych jest z górniczymi tradycjami. Taki jest także Radlin, który położony jest na terenie powiatu wodzisławskiego, sąsiadując z takimi miejscowościami jak Rybnik, Wodzisław Śląski czy Pszów. To miasto o wielowiekowych tradycjach, którego początki sięgają XIV wieku. Teraz jest głównie kojarzony z działającymi tam zakładami przemysłowymi. W Radlinie …
Łaziska na Górnym Śląsku
Miejscowość Łaziska jest zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim. To część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, która znajduje się w jej południowy końcu. Żyje tu około 22 tysięcy osób. Łaziska sąsiadują z miastami takimi jak Orzesze oraz Mikołów, są położone około 18 kilometrów od Katowic. Przez Łaziska przebiega także droga krajowa numer 81.Więcej …
Pyskowice – jedno z najstarszych miast Górnego Śląska
Pyskowice to miasto położone na Górnym Śląsku, w powiecie gliwickim. To klimatyczny punkt na mapie Śląska, który może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami związanymi z jego wielowiekową historią. Pyskowice położone są w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Nazwa miasta, która często budzi zainteresowanie, pochodzi prawdopodobnie od nazwy osobowej Pysk – dawnego właściciela …
Siewierz – zabytki i wyśmienita kuchnia
Siewierz jest miastem znajdującym się aktualnie w województwie śląskim, ale historycznie położony jest w Małopolsce. Pod względem geograficznym leży nad rzeką Czarna Przemszą, na Garbie Tarnogórskim. To niewielka miejscowość będąca siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, w której żyje około 5,4 tysiąca osób. Siewierz znany jest przede wszystkim ze swojej klimatycznej małomiasteczkowej zabudowy, a także …
Czerwionka-Leszczyny – górnośląskie miasto z tradycjami
Czerwionka-Leszczyny to miasto położone na Górnym Śląsku i nierozerwalnie połączone z jego tradycjami – to tutaj przez długi okres znajdowała się kopalnia, która po zamknięciu spowodowała, że wielu mieszkańców musiało albo wyjechać, albo przekwalifikować się. Czerwionka-Leszczyny jest zlokalizowana pomiędzy Rybnikiem a Katowicami, ale zaliczana jest do aglomeracji rybnickiej. Składa się z kilku …
Śląski Bieruń i jego historia
Na Górnym Śląsku znajduje się miejscowość Bieruń – chociaż nie przyjeżdżają tu masowo turyści, to jednak ma ono wiele ciekawych atrakcji dla tych, którzy zdecydują się tutaj zatrzymać. Miasto wchodzi w skład powiatu bieruńsko-lędzińskiego i ma około 19 tysięcy mieszkańców. W okolicy znajdują się takie miasta jak Tychy, Oświęcim czy Mysłowice.Bieruń od …
Śląskie miasto Czechowice-Dziedzice
Czechowice-Dziedzice to miasto znajdujące się w południowej części Polski, a dokładnie w województwie śląskim oraz aglomeracji bielskiej. Położone jest historycznie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zbiegaj się rzeki takie jak Wisła Iłownica i Biała. Od lat Czechowice-Dziedzice to miasto górnicze, gdzie znajduje się kopalnia węgla kamiennego, także walcownia metali oraz znana fabryka zapałek …
Radzionków na Górnym Śląsku
Miasto Radzionków, które liczy sobie około 16 tysięcy mieszkańców, jest położone na Górnym Śląsku w południowej części Polski. Znajduje się w powiecie tarnogórskim i wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Radzionków sąsiaduje z takimi miejscowościami jak Tarnowskie Góry, Bytom, Piekary Śląskie czy Świerklaniec.Nieco więcej o historii miastaRadzionków jest …
Piekary Śląskie – miasto nad Brynicą
Piekary Śląskie są położone w południowej części Polski, na Górnym Śląsku. Wchodzą w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To miasto o wielowiekowych tradycjach, teraz również górniczych, które także znane jest z kultu maryjnego – to tutaj znajduje się obraz Matki Boskiej Piekarskiej. Z tego względu Piekary Śląskie uznawane są często za duchową stolice …
Kłobuck – pomiędzy Śląskiem a Małopolską
Kłobuck znajduje się obecnie w województwie śląskim, jednak dawniej znajdował się na terenie Małopolski. To niewielka miejscowość, w której obecnie żyje około 13 tysięcy osób. Jest ona lokalnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym. Kłobuck położony jest w pobliżu Częstochowy.Początki KłobuckaKłobuck stał się miastem prawdopodobnie w 1244 roku. W okresie średniowiecznym przebiegała tamtędy droga …
Knurów na Górnym Śląsku
Knurów znajduje się w województwie śląskim, w powiecie gliwickim. To miasto liczące 39 tysięcy mieszkańców, położone około 9 kilometrów od Gliwic i 20 kilometrów od Rybnika. Należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Okolice to między innymi Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, ale i hałdy, bagna i zapadliska będące wynikiem działalności kopalń …
Zabytki i rekreacja w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza jest przede wszystkim kojarzona z przemysłem, ponieważ zlokalizowana jest w zakresie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w województwie śląskim. Historycznie Dąbrowa Górnicza jest położona w zachodniej części Małopolski, w Zagłębiu Dąbrowskim. Aktualnie żyje tutaj około 124 tysięcy osób.Historia Dąbrowy GórniczejPrzez długi okres nie były dostępne mapy dla tych terenów. Pierwsza mapa z …