miasto

Szczecinek położony jest w północno-zachodniej części Polski, na Pomorzu Zachodnim. Jest zlokalizowany malowniczo na pograniczu Pojezierza Szczecińskiego oraz Pojezierza Drawskiego, a w okolicy znajdują się trzy duże jeziora – Trzesiecko, Wilczkowo oraz Wielimie. Szczecinek jest węzłem komunikacyjnym, gdzie krzyżują się drogi krajowe nr 20 i nr 11 oraz droga wojewódzka nr 172, drogi kolejowe. Jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów, zwłaszcza amatorów sportów wodnych. W Szczecinku żyje około 39 tysięcy mieszkańców.

Nieco więcej o mieście

Początki Szczecinka to grodzisko na Wzgórzu Przemysława, także dwa inne grodziska nad jeziorem, które uległy zniszczeniu w XII wieku. W XIII i XIV wieku Szczecinek rozwijał się bardziej dynamicznie na bazie starej wsi rybackiej Kiecz. Miasto miało znaczenie handlowe, obronne, odbywały się tutaj zjazdy mistrzów krzyżackich. W okresie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku miasto podupadło. W późniejszych latach był miejscem kwaterowania żołnierzy, a w okresie międzywojennym znanym punktem wycieczek. W okresie II wojny światowej wybudowano tu umocnienia Wału Pomorskiego i koszary.

Zabytki w Szczecinku

Całe Stare Miasto Szczecinka zaliczane jest do rejestru zabytków. Tutejsze zabudowania zachwycają, a całe miasto ma swój urokliwy klimat. Warto w szczególności zobaczyć wieże kościelną św. Mikołaja, która jest pozostałością po kościele z XVI wieku, rozebranym w 1909 roku. Teraz budynek jest własnością Muzeum Regionalnego. Neogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny to kolejny warty odnotowania zabytek, także warto zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich oryginalnie pochodzący z XIV wieku, parafialną cerkiew prawosławną pod wezwaniem Świętej Trójcy, ratusz, schrony Wału Pomorskiego. Zaprasza także park miejski, który położony jest przy jeziorze Trzesiecko.

Wczasy w Szczecinku

Szczecinek to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Znajdują się tutaj kąpieliska, można skorzystać z tramwaju wodnego, nart wodnych, pożeglować, wędkować. Dostępnych jest też kilka szlaków turystycznych rowerowych prowadzących po Pojezierzu Szczecińskim. Także można wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą Las Klasztorny.

Powrót do góry
facebook