miasto

Malownicza miejscowość Świebodzice znajduje się na Dolnym Śląsku, w powiecie świdnickim. Miasto to graniczy bezpośrednio z Wałbrzychem i administracyjnie zaliczało się do województwa wałbrzyskiego. Pod względem geograficznym Świebodzice leży na Pogórzu Wałbrzyskim i Pogórzu Świebodzickim, przez miasto przepływa rzeka Pełcznica. W okolicy znajduje się Książański Park Krajobrazowy. W okolicy miasta znajduje się lotnisko Świebodzice – trawiaste. W Świebodzicach żyje około 23 tysięcy osób.

Historia miasta

Świebodzice są miejscowością sięgającą swoją historią czasów średniowiecznych. Pierwsze wzmianki na temat Świebodzic w dokumentach pojawiają się w 1203 roku. W 1228 roku dokonano konsekracji tutejszego kościoła św. Mikołaja. W późniejszych czasach Świebodzice należały do książąt, miasto organizowało jarmarki. W okresie XVII wieku podupadło ze względu na rabunki wojenne, epidemie. Od XVIII wieku Świebodzice należą do Prus. Niedługo potem potężny pożar zniszczył prawie całe miasto, rozpoczęła się intensywna odbudowa. XIX wiek to okres ożywienia przemysłowego – założono Fabrykę Lnu i Płótna, powołano Towarzystwo Kolejowe, które zajęło się udową linii kolejowej do Wrocławia i Wałbrzycha. W Świebodzicach działał także znany zakład zegarmistrzowski Gustava Beckera, który później przekształcił się w znaną na całym świecie fabrykę – działała do 1935 roku.

Co zobaczyć w Świebodzicach?

W mieście znajduje się wiele interesujących zabudowań – to między innymi obszar całego Starego Miasta, kościół św. Mikołaja, aktualnie po przebudowach i z wyposażeniem częściowo renesansowym, kościół ewangelicki świętych Piotra i Pawła z XVIII wieku, ratusz miejski i fragmenty murów obronnych. Warto też zobaczyć mauzoleum rodziny von Kramst, pałac XIX-wieczny otoczony parkiem, a także budynki należące do znajdującego się nieopodal zamku Książ. W dzielnicy Ciernie znajduje się gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu oryginalnie z XIII wieku, w Pełcznicy – ruiny kościoła św. Anny XII wieku. Okolice miasta zapraszają do uprawiania sportów – wycieczek pieszych, rowerowych.

Powrót do góry
facebook