miasto

Strzelno to miasto zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim. Znajduje się około 18 kilometrów od Inowrocławia. W Strzelnie krzyżują się drogi krajowe numer 15, 25 oraz 62. To miasto, które jest ważnym lokalnym ośrodkiem handlowo-usługowym, a także zachwyca swoimi zabytkami, dlatego jest także odwiedzane przez turystów wyjeżdżających nad morze. W Strzelnie żyje około 5,8 tysiąca mieszkańców.

Więcej o Strzelnie

Pod kątem geograficznym Strzelno jest zlokalizowane na pograniczu Wielkopolski oraz Kujaw, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Wokół znajduje się wiele lasów, gleby są żyzne, co powoduje, że rolnictwo także jest popularnym zajęciem. W pobliżu mieści się Jezioro Pakoskie, które zaprasza amatorów wypoczynku i sportów wodnych.

Historia Strzegomia ginie w mrokach dziejów. O mieście pierwszy raz wspomina się w XII wieku, kiedy znajdował się tam klasztor sióstr norbertanek oraz kościół. Miasto otrzymało prawa w 1231 roku. Przez wieki było lokalnym ośrodkiem handlowym, ale nie rozrosło się nigdy do większych rozmiarów. W trakcie XIX wieku Strzelno znajdowało się pod pruskim panowaniem. Na początku XX wieku wybudowano w nim gazownię, działającą aż do lat sześćdziesiątych. W okresie II Rzeczypospolitej Strzelno pełniło funkcję powiatowego. To właśnie w tym okresie nastąpił najszybszy rozwój miasta.

Zabytki w Strzelnie

Strzelno jako miasto o długoletnich tradycjach ma kilka unikatowych zabytków, które warto zobaczyć. Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny to bazylika, której budowę rozpoczęto w XII wieku, a zakończono w XIII. W okresie późniejszym została przebudowana w stylu barokowym. Rotunda świętego Prokopa to największa romańska świątynia znajdująca się w całym kraju, której data powstania to prawdopodobnie 1133 rok. Wchodząc do jej wnętrza, można poczuć się jak w okresie średniowiecza. Także warto odwiedzić strzeliński rynek, wokół którego znajdują się malownicze kamieniczki.

Powrót do góry
facebook