Dębno jest miejscowością na Pomorzu Zachodnim, dokładnie zlokalizowana jest ona w powiecie myśliborskim. Leży nad jeziorem Lipowo i rzeką Kosą, jest domem dla przeszło 13 tysięcy osób. To miasto, które stanowi lokalne centrum oświatowe i kulturalne. Znane jest także z Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Maratonie.

Dębno historycznie

Początki Dębna to XII wiek, kiedy tereny te wraz z wsią należały do templariuszy, a następnie do joannitów. Dębno w XVI wieku było dynamicznie rozwijającą się miejscowością o znaczeniu gospodarczy, znajdował się tuta młyn papierowy, oficyna drukarska. Prawdopodobnie w 1570 roku Dębno otrzymało prawa miejskie. Niestety, późniejsze okresy wojenne nie oszczędzały miasta, także powodem zniszczeń były pożary. Po II wojnie światowej stało się lokalnym ośrodkiem przetwórstwa spożywczego, drzewnym, odzieżowym. Od 2000 roku działa tutaj największa w kraju kopalnia gazu ziemnego i ropy naftowej „Dębno”.

Atrakcje w Dębnie

W Dębnie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące zabytki: Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XIX wieku, Kościół pw. św. Antoniego, kamienice zlokalizowane przy ulicy Armii Krajowej, wille i wieżę ciśnień przy Mickiewicza, a także budynki przy ulicy Baczewskiego. Dostępne jest także wiele miejsc doskonałych do rekreacji – Ośrodek Sportu i Rekreacji zajmuje się organizacją Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Maratonie, a także zawodów jeździeckich i triathlonowych. Jezioro Lipowo zaprasza do pływania, w parkach można wypocząć od słońca. Przez Dębno prowadzi także kilka szlaków turystycznych, w tym szlaki „Wokół Dębna”, „Nas rzeką Kosą”, „Historii i Zabytków”, „Lasów i jezior”, a także „Rezerwatów i pomników przyrody” – trasy te można pokonać zarówno pieszo, jak i na rowerach, dodatkowo także wyjeżdżając poza samą miejscowość, gdzie także czeka wiele różnych tras.

Powrót do góry
facebook