Znajdujące się w województwie zachodniopomorskim Choszczno to nieduże miasto, które jest jednak popularnym celem wycieczek, zwłaszcza wśród tych, którzy doceniają piękne widoki i spokój. Ta 15-tysięczna miejscowość jest zlokalizowana nad jeziorem Kluki, które wchodzi w skład Pojezierza Choszczeńskiego.

Historia Choszczna

Od X wieku tereny, na których obecnie znajduje się Choszczno, należały do Piastów. Potem wchodził w skład Brandenburgii. Wtedy to miasto zaczęło rozwijać się. Dokument z XIV wieku wskazuje dodatkowo, że poza murami miejskimi znajduje się grodzisko. Rozkwit Choszczna przypadał na wieki XIV oraz XV, kiedy to wybudowano rynek, fortyfikacje, kościół, ratusz, domy. Wojny i pożary wyniszczyły miasto. W trakcie II wojny światowej znajdował się tu obóz jeniecki, w którym przebywał między innymi Leon Kruczkowski, także wiele innych naukowców, profesorów, dowódców. Odbicie Choszczna z rąk Niemców przez wojska radzieckie kosztowało utratę około 80% budynków, w tym starego miasta.

Co zobaczyć w Choszcznie?

Podczas wizyty w Choszcznie warto między innymi zapoznać się ze starym miastem, które w dużej mierze doznało zniszczeń. Miłośników zabytków powinna zainteresować kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny pochodząca z XIV wieku i wybudowana w stylu gotyckim i odbudowana po wojnie, także warto zwrócić uwagę na obwarowania miejskie, które pochodzą z okresu średniowiecznego oraz barbakan Bramy Kamiennej. Inne atrakcje to zabytkowe budynki mieszkalne czy lipa Siedmiu Braci nazywana także lipą Czarnieckiego. Zachwyca też jezioro Kluki, wokół którego znajduje się 10-kilometrowa promenada. Miasto ma też plażę miejską, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny. Przez miasto wiodą też szlaki turystyczne, dostępne są miejsca noclegowe. Warto odwiedzić Choszczno i poznać bliżej tutejsze pojezierze!

Powrót do góry
facebook