miasto

Sochaczew to miasto znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego, w powiecie sochaczewski. Aż do roku 1954 było siedzibą wiejskich gmin Kozłów Biskupi oraz Chodaków. Sochaczew jest zaliczany do grupy jednych z najstarszych miast na terenie Mazowsza. Prawdopodobnie to tutaj miał umrzeć Bolesław Krzywousty. Aktualnie w Sochaczewie mieszka około 37 tysięcy osób.

Nieco więcej o Sochaczewie

Miasto położone jest malowniczo w widłach trzech rzek – Pisi, Utraty oraz Bzury. To tutaj także znajdują się duże kompleksy leśne takie jak Puszcza Bolimowska i Puszcza Kampinoska, co powoduje, że zielone okolice Sochaczewa doskonale nadają się dla osób uwielbiających aktywne spędzanie wolnego czasu.

Sochaczew jest miastem o wielowiekowych dziejach. Pierwsze pisane źródła wskazują, że w 1138 roku miał umrzeć w tutejszym klasztorze benedyktynów książę Bolesław Krzywousty. Sochaczew był położony na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych, dlatego miasto dobrze się rozwijało w okresie średniowiecznym. W połowie XIV wieku zdecydowano o wybudowaniu tu zamku. W XV wieku Sochaczew należał do Korony, jego mieszkańcy specjalizowali się w rzemieślnictwie, działał młyn. Jednak pożary i epidemie nie sprzyjały mieszańcom, dodatkowo powodem umniejszonego znaczenia miasta był potop szwedzki. W XVIII wieku sytuacja nieco się poprawiła, także w okresie zaborów miasto szybciej odbudowywało się. Niestety, I wojna światowa przyniosła całkowitą dewastację miasta, także ponowny skutek dała rozegrana tu w czasie II wojny światowej bitwa nad Bzurą.

Zabytki w Sochaczewie

Wśród najważniejszych zabytków Sochaczewa warto wskazać na kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który pochodzi z XVIII wieku, ratusz miejski z XIX wieku, gdzie teraz znajduje się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV wieku, klasycystyczne kramnice miejskie, klasycystyczny pałac w Czerwonce z 1800 roku, zespół dworski w Chorakowie oaz dwór w Gawłowie.

Warto także odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, które jest odziałem warszawskiego muzeum. ponadto Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Na terenie miasta organizowane są liczne imprezy, w tym Dni Sochaczewa, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, rajdy rowerowe, festiwale.

Powrót do góry
facebook