Sławków to nieco ponad 7-tysięczne miasto znajdujące się w województwie śląskim i powiecie będzińskim. Jest ono zlokalizowane we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, dokładnie na Zagłębiu Dąbrowskim. Odległość od Będzina to około 19 kilometrów, od Dąbrowy Górniczej – koło 15 kilometrów, od Katowic – około 19 kilometrów. To miasto z ciekawymi zakątkami, malowniczymi widokami, niewielkie, ale klimatyczne.

Historia Sławkowa

Według prac archeologicznych na terenie miasta w przeszłości mieścił się przedchrześcijański gród, prawdopodobnie z VIII wieku. Przed okresem piastowskim znajdowała się tutaj już osada, ale pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z dokumentów z 1220 roku – wtedy Sławków określany jest jako osada biskupia. W XIII wieku rozpoczęto budowę zamku obronnego. Dzięki temu, że miasto znajdowało się na terenie szlaku handlowego Via Regia z Krakowa do Wrocławia i miało bogate złoża srebra i ołowiu, w okresie średniowiecznym dynamicznie się rozwijało. Po wyczerpaniu się złóż kruszców powoli popadło w zapomnienie, a mieszkańcy zaczęli trudnić się rolnictwem. W XIX wieku miasto znów zaczęło odżywać dzięki rozwojowi górnictwa.

Atrakcje w Sławkowie

Sławków zachował od czasów średniowiecznych układ swojej starówki. Znajdujący się na środku rynku ratusz pochodzi z 1905 roku, zajął wtedy miejsce drewnianego, zniszczonego budynku. Ważnym zabytkiem jest austeria sławkowska – karczma, która położona jest przy rynku, której fundamenty i piwnice pochodzą z XIII wieku. To najstarszy zabytek miasta.

Warto także zwrócić uwagę na dom z podcieniami, które są charakterystyczne dla Sławkowa. Wśród zabytków sakralnych znajdują się kościół św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzący oryginalnie z XIII wieku – co ciekawe, na strychu tego kościoła znajduje się największa w kraju kolonia nietoperza nocka orzęsionego. Inne atrakcje to dawny szpital górniczy, pozostałości zamku biskupów krakowskich z XIII wieku, dwór biskupów krakowskich „Lamus”, kaplica św. Jakuba, stodoły sławkowskie.

Powrót do góry
facebook