Czechowice-Dziedzice to miasto znajdujące się w południowej części Polski, a dokładnie w województwie śląskim oraz aglomeracji bielskiej. Położone jest historycznie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zbiegaj się rzeki takie jak Wisła Iłownica i Biała. Od lat Czechowice-Dziedzice to miasto górnicze, gdzie znajduje się kopalnia węgla kamiennego, także walcownia metali oraz znana fabryka zapałek. Żyje tutaj około 35 tysięcy osób.
Powstanie Czechowic-Dziedzic
Pierwsze wzmianki o mieście na tym terenie pochodzą z początków XIV wieku. Wtedy to znakowały się tuta dwie osady Czechowice oraz Dziedzice, również mowa o osadzie Żebraczy, które teraz są dzielnicą miasta. Czechowice były w XIV wieku wsią szlachecką, należały między innymi do znanej na tych terenach rodziny Czelo, później Kotulińskich. W XIX wieku miał miejsce intensywny rozwój przemysłu, wybudowano linie kolejowe, powstały fabryki, rafinerie, kopalnie. W 1958 roku Czechowice i Dziedzice zostały połączone w Czechowice-Dziedzice.
Zabytki w Czechowicach-Dziedzicach
Samo miasto ma historię krótką, ale na jego obszarze można znaleźć wiele ciekawych zabytków. Największym z nich jest Pałac Kotulińskich, który pochodzi z 1729 roku. Rokokowy pałacyk jest teraz odrestaurowany i znajduje się w nim hotel. Wokół pałacyku znajduje się park, zabudowania dworskie – spichlerz, czworaki, stajnia, budynek ogrodowy. Inne atrakcje to kościół pod wezwaniem św. Katarzyny z XVIII wieku, który został ufundowany przez Kotulińskich, kaplica obok kościoła, Jezuicki ośrodek duszpasterski. Można też zobaczyć familoki na osiedlu Żebracz. W okolicy miasta znajduje się też wiele atrakcji – można wybrać się na rowery, dojechać do Cieszyna czy Bielska-Białej, wybrać się na wycieczkę do Czech. Dostępna jest baza noclegowa, więc można zaplanować tutaj też weekend czy wybrać się na dłuższy urlop, aby pozwiedzać miasto i okolice.