Na Górnym Śląsku znajduje się miejscowość Bieruń – chociaż nie przyjeżdżają tu masowo turyści, to jednak ma ono wiele ciekawych atrakcji dla tych, którzy zdecydują się tutaj zatrzymać. Miasto wchodzi w skład powiatu bieruńsko-lędzińskiego i ma około 19 tysięcy mieszkańców. W okolicy znajdują się takie miasta jak Tychy, Oświęcim czy Mysłowice.
Bieruń od najstarszych czasów
Tereny, na których obecnie znajduje się Bieruń, były zasiedlane już w okresie antycznym. Wtedy to niedaleko miasta istniała miejscowość Leucaristus. W X wieku osada miała swój gródek obronny i palisadę – dzisiaj jej pozostałością jest bieruński kopiec, na szczycie którego znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena. Orla Górka niedaleko była w okresie średniowiecznym prawdopodobnie ośrodkiem oddawania kursu Perunowi. Swoje prawa miejskie Bieruń otrzymał w 1387 roku, w późniejszych wiekach miasto należało do Piastów śląskich, potem było lennem czeskim, a od XVIII wieku znajdowało się w państwie pruskim. Aktualnie miasto składa się ze Starego i Nowego Bierunia. Jest znane z kopalni węgla kamiennego Piast i kilku ciekawych zabytków.
Co warto zobaczyć?
Najstarszym zabytkiem znajdującym się w Bieruniu jest drewniany kościół cmentarny św. Walentego. Był on budowany od końca wieku XVI do lat dwudziestych wieku XVII. Znajdują się w nim relikwie św. Walentego, który jest również patronem miasta. W Bieruniu warto też odwiedzić kościół św. Bartłomieja, który jest już młodszy, bo zbudowano go w XVIII wieku, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Starym czy cmentarz żydowski, który mieści się przy ulicy świętego Wita – powstał on w XVIII wieku, ponieważ z tego czasu pochodzą najstarsze nagrobki. Gdy mowa o atrakcjach poza zabytkami, rokrocznie w Bieruniu organizowany jest Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych im. Leona Wojtali. W okolicy można też poświęcić się spacerom, jeździe na rowerze – jest dużo ciekawych terenów do odwiedzenia. Bieruń to zatem spokojne, niewielkie miasto, które mimo wszystko warto zobaczyć!