Skwierzyna położna jest w zachodniej części Polski, na terenie województwa lubuskiego, a dokładnie w powiecie międzyrzeckim. Za malownicze okolice tego miasta odpowiada Pojezierze Wielkopolskie, a także Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka nad ujściem rzeki Obry do Warty. Skwierzyna może pochwalić się wieloma zabytkami, które dokumentują jej dzieje. To także miasto doskonałe dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Mieszka tutaj około 10 tysięcy osób.

Więcej o historii Skwierzyny

W XIII wieku Skwierzyna pełniła funkcję miasta targowego, w XIV wieku należała do księstwa głogowskiego, następnie do Brandenburgii oraz państwa polskiego. Pożar w XV wieku spowodował znaczne straty i utratę praw miejskich które Skwierzyna niedługo potem odzyskała. W XVI wieku Skwierzyna należała do rodu Górków, miała status miasta królewskiego. Od drugiego rozbioru należała do Prus, następnie do Rzeszy Niemieckiej. Przed II wojną powstały tutaj koszary wojskowe. Po zakończeniu działań wojennych ludność niemiecka została wysiedlona, a Skwierzyna wróciła w granice Polski.

Zabytki do zobaczenia

Skwierzyna to miasto o sięgającym czasów średniowiecznych układzie urbanistycznym. Wśród najważniejszych zabytków należy wskazać na kościół pod wezwaniem św. Mikołaja – to późnogotycka świątynia pochodząca z XV wieku, która w XIX była przebudowana. W niej znajduje się obraz Matki Boskiej Klewańskiej pochodzący z Klewania na Wołyniu – do Skwierzyny dostał się w 1945 roku. Także w warto zobaczyć kościół Świętego Zbawiciela, który pochodzi z XIX wieku z wysoką wieżą dzwonniczą, cmentarz żydowski, spichlerz szachulcowy z XIX wieku, ponadto ratusz, zabudowania mieszkalne przy rynku czy „Dom nad Rzeką” znajdujący się tuż nad Wartą. W mieście można także odwiedzić Muzeum Militariów Atena, które ma duże zbiory związane z wojskowością.

Powrót do góry
facebook