Siewierz jest miastem znajdującym się aktualnie w województwie śląskim, ale historycznie położony jest w Małopolsce. Pod względem geograficznym leży nad rzeką Czarna Przemszą, na Garbie Tarnogórskim. To niewielka miejscowość będąca siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, w której żyje około 5,4 tysiąca osób. Siewierz znany jest przede wszystkim ze swojej klimatycznej małomiasteczkowej zabudowy, a także zabytków, w tym szczególnie z ruin zamku.

Historia Siewierza

W XIII wieku Siewierz pełnił funkcję osady targowej, następnie był siedzibą kasztelanii. Pierwotnie osada znajdowała się wokół kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela, obecnego do dzisiaj na mapie Siewierza, potem przeniosła się w nieco oddalone, łatwiejsze do obrony miejsce. W 1276 roku miasto otrzymało prawa miejskie, wytyczono rynek, a w XV wieku rozpoczęto budowę zamku. Teraz Siewierz stanowi znany ośrodek turystyczny z wieloma interesującymi zabytkami.

Zabytki w Siewierzu

Najważniejszym zabytkiem w mieście, który przyciąga corocznie wielu turystów, są pozostałości zamku książąt śląskich, a także biskupów krakowskich. Zamek był budowany w XIV-XVI wieku, teraz jego ruiny są udostępnione turystom. Także warto zobaczyć pochodzący z XII wieku kościół św. Jana Chrzciciel – jeden z najstarszych zabytków tego rodzaju w Polsce. To świątynia wybudowana w stylu romańskim z ciosanego kamienia, obecnie pełniąca funkcję kaplicy cmentarnej. Również warto zobaczyć kościół św. Macieja Apostoła, kościół św. Barbary i Walentego, rynek z malowniczymi kamienicami mieszczańskimi. W mieście działa też Izba Tradycji i Kultury Dawnej.

Atrakcje w mieście

Oprócz efektownych zabytków Siewierz zaprasza także do wypoczynku nad zalewem Przeczycko-Siewierskim. Znajduje się tutaj baza dla wędkarzy, żeglarzy, narciarz wodnych, a także sportów motorowodnych. Siewierz znany jest też z produktów tradycyjnych – żurku siewierskiego, mięs po siewiersku – żołądków i wątróbek z gęsi, kaczki i gęsi pieczonych, a także borówek siewierskich.

Powrót do góry
facebook