Miasto Radzionków, które liczy sobie około 16 tysięcy mieszkańców, jest położone na Górnym Śląsku w południowej części Polski. Znajduje się w powiecie tarnogórskim i wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Radzionków sąsiaduje z takimi miejscowościami jak Tarnowskie Góry, Bytom, Piekary Śląskie czy Świerklaniec.

Nieco więcej o historii miasta

Radzionków jest miastem, które może pochwalić się długą historią, podobnie jak wiele innych śląskich miast, które głównie kojarzone są z górnictwem. Najstarsze dokumenty mówiące o Radzionkowie pochodzą z XIV wieku, świadczą o tym, że miejscowość istniała już co najmniej kilkadziesiąt lat na tym terenie. Około 1430 roku Radzionków został spustoszony przez Husytów. Wybudowano wtedy kościół, który istniał aż do końca XIX wieku. W późniejszych wiekach Radzionków był miejscowością protestancką, niszczoną wielokrotnie przez wojska, która była także opanowana przez Austriaków.

Od XIX wieku zaczęto eksploatować tutejsze kopaliny, co wpłynęło na szybszy rozwój miejscowości. W 1871 roku dziedzic Henckel von Donnersmarck założył tu kopalnię węgla kamiennego, która istniała do całkiem niedawna. Także działała tu huta cynku, w kamieniołomach wydobywano surowiec do wapienników. Po II wojnie światowej Radzionków uzyskał prawa miejskie i rozbudował się.

Co ciekawego w Radzionkowie?

Miejscowość nie ma zbyt wielu zabytków, ale znajduje się tu kilka ciekawych punktów. Warto zobaczyć między innymi Księżą Górę, doskonale miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Znajduje się to ścieżka zdrowia, linowy park zabaw, ścianka wspinaczkowa, trasy dla rowerów. Znany jest też Miniskansen Górniczy, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, działa ogród botaniczny. Wpisaną do rejestru zabytków budowlą sakralną jest kościół św. Wojciecha, który został wybudowany w XIX wieku.

Powrót do góry
facebook