Pyskowice to miasto położone na Górnym Śląsku, w powiecie gliwickim. To klimatyczny punkt na mapie Śląska, który może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami związanymi z jego wielowiekową historią. Pyskowice położone są w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Nazwa miasta, która często budzi zainteresowanie, pochodzi prawdopodobnie od nazwy osobowej Pysk – dawnego właściciela czy zarządcy miejscowości. W mieście żyje około 18 tysięcy osób.

Więcej o historii Pyskowic

Pyskowice są zaliczane do grona jednych z najstarszych miast znajdujących się na Górnym Śląsku. Dokumenty połowy XIII wieku wskazują, że istniała tutaj osada. Z pierwszych dokumentów można dowiedzieć się o zasądzeniu zbioru dziesięciny na rzecz budowy kościoła. W 1260 roku Pyskowice otrzymały prawa miejskie i były miastem książęcym, następnie przeszły w ręce rodu Habsburgów. W XV wieku miasto zostało ograbione i zniszczone przez wojska husyckie, jednak miasto obudowało się. Powstał przemysł oparty głównie na metalurgii oraz węglu drzewnym, potem koleją. W trakcie II wojny światowej zniszczono wiele zabudowań.

Co ciekawego warto zobaczyć w Pyskowicach?

Po wojnie wiele z miejskich budynków odbudowano. Zachowano średniowieczny układ urbanistyczny na Starym Mieście. Na rynku Pyskowic można zobaczyć zabytkową fontannę, znajdują się tutaj także budynki mieszkalne z XVIII i XIX wieku, ratusz miejski z XIX wieku. Wśród ważnych zabytków warto też wskazać na kościół św. Mikołaja oryginalnie z XV wieku, kościół św. Stanisława czy kościół ewangelicko-augsburski apostołów Piotra i Pawła. W Pyskowicach znajduje się także cmentarz żydowski z 1830 roku. Miasto znane jest także ze Skansenu Kolejowego, w którym można zapoznać się z dawnymi parowozami, lokomotywami, wagonami różnych rodzajów i od pasjonatów dowiedzieć się więcej na temat kolejnictwa na Górnym Śląsku.

Powrót do góry
facebook