Bytów to miasto znajdujące się w województwie pomorskim, zlokalizowane jest na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Bytową, Borują oraz nad jeziorem Jeleń. To znana miejscowość o charakterze turystycznym, także znana jako lokalny węzeł drogowy. Na gości czeka też kilka unikatowych zabytków, w tym zamek krzyżacki, który jest najważniejszą, ale nie jedyną atrakcją turystyczną.

Bytów – miasto krzyżackie

Pierwsze wzmianki o grodzie w obecnej lokalizacji Bytowa pochodzą z XII wieku. Wtedy to osada została złupiona przez Bolesława III Krzywoustego. W XIV wieku osiedlili się w niej Krzyżacy i zbudowali własny zamek, niedługo potem Bytów otrzymał prawa miejskie. Miasto należało do książąt pomorskich, było także lennem Polski. Podczas II wojny światowej większość Bytowa została zniszczona. Po wojnie miasto w dużej mierze zostało zasiedlone przez osadników pochodzących z centralnej i wschodniej Polski podczas Akcji Wisła.

Najważniejsze zabytki w Bytowie

Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem jest zamek krzyżacki, który budowany był w XIV-XV wieku. Później należał on do książąt pomorskich. Zamek zachował się w świetnym stanie i warto go zobaczyć, podczas wizyty w Bytowie. Także warto przejść się centrum miasta, ponieważ w Śródmieściu koncentruje się wiele ciekawych zabytków. Warto zobaczyć kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Elżbiety, cerkiew pod wyzwaniem św. Jerzego, wieżę będącą pozostałością kościoła św. Katarzyny. Także punktem wyciecze jest ceglano-kamienny most kolejowy na rzece Boruji.

Wokół Bytowa znajduje się też wiele innych ciekawych zakątków do biegania spacerów, rowerowych wycieczek. Piękne widoki, ciekawe zabytki, dużo interesujących atrakcji sportowych powodują, że można tu miło spędzić czas podczas wczasów. Organizowane są też różne imprezy, na przykład Dni Bytowa. Dostępna jest baza noclegowa, w tym agroturystyka. Zapraszamy do odwiedzenia Bytowa!

Powrót do góry
facebook