Marki to znana podwarszawska miejscowość, jest położona w kierunku północno-wschodnim od stolicy przy drodze krajowej na Białystok. Przez długi okres była niewielkim miasteczkiem, zaczęła dynamicznie rozwijać się w ostatnich latach, przyciągając tych, którzy chcą zamieszkać niedaleko Warszawy taniej. Marki znane są również ze względu na duże centrum handlowe M1.

Historia Marek

Początki miejscowości wiążą się z nadaniem rodowi Marków dóbr królewskich pod koniec XVI wieku – to właśnie stąd wzięła się nazwa miejscowości. We wsi królewskiej Marki znajdował się młyn, a mieszkańcy głównie trudnili się uprawą roli. W 1650 roku miejscowość liczyła około 40 osób. Niestety, w wyniku wojen Marki wielokrotnie były niszczone. W XIX wieku rozpocząć się okres industrializacji Marek – zaczęto zajmować się rzemiosłem, wyrabiano cegły, powstała jedna z najbardziej nowoczesnych przędzalni wełny w całej Europie Środkowo-Wschodniej należąca do braci Briggs, działała Marecka Kolej Dojazdowa. Marki ucierpiały także w trakcie II wojny światowej. Po wojnie miejscowość uzyskała w 1967 roku prawa miejskie.

Co ciekawego w Markach?

Miejscowość oprócz bycia domem dla aktualnie 27 tysięcy osób, a także miejsce zakupowych wypraw, jest także lubiana przez miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. W obrębie Marek znajduje się rezerwat przyrody Horowe Bagno, Jezioro Czarne, które nazywane jest Kruczkiem, także park miejski z pomnikami przyrody. Odbywają się tutaj Mistrzostwa Marek w Piłce Halowej TPM CUP, Spartakiada Rodzinna CZAT, wyścigi rowerowe, biegi. Organizowane są także imprezy kulturalne, różnego rodzaju koncerty, występy, konkursy, wystawy.

Marki to wobec tego miejscowość warta uwagi – do zamieszkania, ponieważ ciągle realizowane są tutaj nowe inwestycje, jak i na odwiedziny w weekend, wycieczkę rowerową poza miasto.

Powrót do góry
facebook