Pleszew to 17-tysięczne miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, dokładniej w Kaliskiem. Jest ono siedzibą powiatu pleszewskiego oraz gminy Pleszew. Należało do województwa kaliskiego. To niewielka, ale urokliwa miejscowość, która położona jest około 30 kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego oraz od Kalisza. Pleszew znajduje się przy skrzyżowaniu dróg krajowych numer 11 i numer 12. Przyciąga tych, którzy lubią odwiedzać te mniej znane polskie miasta – zarówno zabudowa, jak i malownicze okolice zasługują tutaj na uwagę!

Dzieje Pleszewa

Informacje o Pleszewie pojawiły się po raz pierwszy w XIII wieku, gdy książę poznański i kaliski potwierdził jego prawa miejskie. Przez długi czas Pleszew był miastem prywatnym, odbywały się tutaj targi i jarmarki, w tym na św. Jana Chrzciciela oraz św. Floriana. Pleszew stał się miastem powiatowym w 1818 roku. Od 1919 roku znajdował się na terenie Polski. Jego mieszkańcy brali wtedy udział w walkach pod Kobylą Górą oraz o Krotoszyn.

Zabytki miasta

W Pleszewie można zobaczyć kilka ciekawych zabudowań, które świadczą o przeszłości miasta. Na uwagę zasługuje przede wszystkim rynek wyróżniający się turbinowym układem ulic, a także dwupiętrową zabudową, która pochodzi z XIX wieku. Na uwagę zasługuje ratusz pochodzący z 1835 roku, kościół świętego Jana z 1816 roku – do jego budowy zastosowano mury dawnego kościoła gotyckiego, który został spalony. We wnętrzu świątyni znajduje się klasycystyczne wyposażenie. Także warto odwiedzić kościół św. Floriana z gotycki prezbiterium, który pochodzi z XV wieku. Wyposażenie wewnątrz jest barokowe. Trzecią świątynią w Pleszewie jest kościół Najświętszego Zbawiciela – ewangelicko-augsburski z XIX wieku, czwartą kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Na terenie miejscowości znajduje się także wiele punktów upamiętniających męczeństwo narodu.

Powrót do góry
facebook