Ostrzeszów jest miejscowością położoną w województwie wielkopolskim, a dokładnie w Kaliskiem. Jest zlokalizowany na Wzgórzach Ostrzeszowskich, które rozciągają się od Mikstatu do Twardogóry. W Ostrzeszowie krzyżują się drogi wojewódzkie i krajowe, w tym droga nr 11, nr 444, a także 449. Żyje tutaj około 14 tysięcy osób Ostrzeszów może pochwalić się wielowiekową historią i ciekawymi zabytkami, chociaż nie jest popularnym kierunkiem wycieczek turystycznych.

Historia Ostrzeszowa

Miasto ma długą historię. Pierwszy raz wzmianka na jego temat pojawia się w 1283 roku, kiedy pełniło ono rolę handlową na szlaku z Wrocławia do Torunia. W XIV wieku Ostrzeszów otrzymał prawa miejskie, wzniesiono tutaj zamek i mury obronne. W XVIII-XIX wieku Ostrzeszów znajdował się pod pruskim panowaniem. W okresie II wojny światowej działały tu obozy jenieckie.

Co zobaczyć w Ostrzeszowie?

Wśród najciekawszych atrakcji Ostrzeszowa znajduje się głównie zamek kazimierzowski, którego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Zamek zburzony był podczas najazdu szwedzkiego potem odbudowano go częściowo i stanowił on siedzibę sądu, jednak nie powrócił do swojego dawnego wyglądu. Aktualnie z zamku zachowała się tylko baszta, w której obecnie znajduje się muzeum i organizowane są wystawy. Można stąd także podziwiać piękną panoramę miasta. Inne zabytki to klasztor pobernardyński z kościołem pochodzący z XVII wieku, który aktualnie jest zajęty przez Nazaretanki. Zaprasza także rynek z malowniczymi budynkami, drewniany kościół św. Mikołaja z barokowym wyposażeniem, kościół farny Matki Boskiej Wniebowziętej z XIV wieku,.

Raj dla miłośników przyrody

Wokół miasta znaleźć można także wiele innych atrakcji, które głównie zaciekawią miłośników przyrody. To głównie Las Ostrzeszów oraz Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska. Okoliczne zakątki świetnie nadają się też to wycieczek rowerowych, dzięki którym można poznać też inne miejscowości w sąsiedztwie.

Powrót do góry
facebook