Opalenica jest położona zaledwie 40 kilometrów od Poznania w kierunku zachodnim. To niewielka, klimatyczna miejscowość, w której mieszka nieco ponad 9,5 tysiąca osób. Znajduje się nad rzeką Mogilnicą, zapewnia komfortowy wypoczynek i jest pełna różnorodnych atrakcji. To tutaj podczas Euro 2012 swoje centrum pobytowe miała Reprezentacja Portugalii.

Historia Opalenicy

Pierwsze wzmianki o Opalenicy to koniec XIV wieku, kiedy była ona określana jeszcze jako wieś. Niedługo potem otrzymała prawa miejskie, ufundowano w niej kościół św. Mateusza. Pod miastem, na brzegu rzeki Mogilnicy, znajdował się zamek otoczony fosą. W okresie rozbiorów miejscowość znajdowała się w zaborze pruskim, potem wchodziła w skład Księstwa Warszawskiego i znów wróciła pod pruskie panowanie. Zamek powoli niszczał, aż został rozebrany. W 1870 roku otwarto tutaj pierwsze połączenie kolejowe, które wpłynęło na dynamiczny rozwój miasta.

Zabytki w Opalenicy

Miasto w przeszłości nie miało murów obronnych, a jego zabudowa była raczej luźna, na co wpływ miał także podmokły teren. Do teraz zachowała się charakterystyczna dla miasteczek wielkopolskich parterowa zabudowa rynku. Warto tutaj zobaczyć przede wszystkim kościół św. Mateusza z barokowym wyposażeniem, kaplicę cmentarną w manierystycznym stylu, plebanię przy kościele św. Mateusza, także rynek pochodzący z końca XIX wieku, kościół św. Józefa.

Atrakcje w mieście i okolicy

Warto odwiedzić także Pałac Mielżyńskich w Dakowach Mokrych, gdzie aktualnie znajduje się restauracja i hotel, warto odwiedzić także miejscowość Niegolewo – niewielką wieś, w której znajduje się malowniczy pałacyk, a także pałac w Porażynie. Dostępnych jest także wiele różnych tras na rowery. W miejscowości organizowane są także imprezy kulturalne i sportowe, między innymi Spotkania Motocyklowe.

Powrót do góry
facebook