miasto

Nowy Tomyśl znajduje się w Wielkopolsce, w powiecie nowotomyskim. Zlokalizowany jest nad rzeką Szarką, która jest dopływem Obry. To miasto, które w przeszłości należało do województwa poznańskiego, teraz położone jest na trasie autostrady A2 w zachodniej części województwa wielkopolskiego. To miasto liczące sobie około 14,9 tysiąca mieszkańców.

Początki Nowego Tomyśla

Początki miasta sięgają wieku XIII, chociaż badania wskazują na wcześniejsze osadnictwo na tych terenach. W okresie średniowiecznym wieś Tomyśl była zlokalizowana pośród lasów. Co ciekawe, od XVIII wieku zaczęli tutaj napływać osadnicy olęderscy z Fryzji i Niderlandów. Prawa miejskie Nowy Tomyśl otrzymał dopiero w 1786 roku, natomiast dawną wieś dla odróżnienia nazwano Starym Tomyślem. Miasto włączono do zaboru pruskiego, potem w trakcie wojen napoleońskich Nowy Tomyśl znajdował się w granicach Księstwa Warszawskiego, aby w 1815 znaleźć się znowu w Prusach. W XIX wieku znany był także z uprawy chmielu, ponadto z wikliniarstwa. Podczas II wojny światowej prowadzono tu intensywne akcje germanizacyjne włącznie z wywożeniem mieszkańców na roboty do Niemiec.

Zabytki w mieście i inne atrakcje

Nowy Tomyśl ma kilka interesujących zabytków do zobaczenia. Najcenniejszym jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, pierwotnie zbór, teraz kościół rzymskokatolicki, który został wzniesiony w XVIII wieku, następnie ratusz z XIX wieku, w którym obecnie znajduje się sąd, następnie młyn i budynek poczty także z końca XIX wieku. Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy także zasługuję na uwagę, ponadto liczne kamienice pochodzące z XIX i XX wieku.

W mieście znajduje się Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa na terenie Parku Kultury i Wypoczynku, gdzie można zapoznać się z tradycjami wikliniarstwa i uprawy chmielu w Nowym Tomyślu i jego okolicach.

Powrót do góry
facebook