Miejscowość Nisko znajduje się w województwie podkarpackim, jest siedzibą gminy i żyje tu około 15 tysięcy mieszkańców. Nisko położone jest malowniczo nad rzeką San, a od strony północno-zachodniej graniczy ze Stalową wolą. Również niedaleko znajdują się pozostałości po Puszczy Sandomierskiej, które są świetnym miejscem na aktywnie spędzony czas.

Nisko sprzed lat

Osadnictwo na terenie miejscowości Nisko sięga lata wstecz. Samo miasto pochodzi z 1439 roku, kiedy Władysław Warneńczyk przekazał je Mikołajowi Czajce. Głównie zajmowano się tuta hodowlą, a także rzemiosłem i rolnictwem, także prowadzone były tutaj polowania i wyręb i spław drewna rzeką San i Wisłą. W XIX wieku miejscowość nabył Roger de Miremout, który uruchomił tutaj hutę żelaza, warsztaty, fabrykę zapałek. Także wybudowano tartak, browar i młyn i był to czas intensywnego rozwoju miasta. W trakcie II wojny światowej miasto podupadło, po jej zakończeniu zostało odnowione.

Zabytki kultury

Większość zabytków w Nisku to budynki pochodzące z XVIII i XIX wieku. Warto przede wszystkim zobaczyć takie z nich w mieście i jego okolicach: dworek w Zarzeczu wraz z parkiem, gdzie mieszkali Hofmokl-Ostrowscy, a taksę poetka młodopolska Bronisława Ostrowska z Brzezickich, kościół parafialny w Racławicach pochodzący z XIII wieku, kaplice w Nisku – Malcach i Warchołach, folwark Sopot w Nisku, kościół Farny, Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1907 roku.

Atrakcje w mieście

W Nisku znajduje się interesujący most kolejowy nad Sanem, który niewątpliwie robi wrażenie. W parku miejskim można znaleźć wiele miejsc doskonałych do zabawy i rekreacji – działają place zabaw. Malowniczym miejscem na przechadzkę są też Planty Miast Partnerskich. Działają kluby sportowe, są organizowane wycieczki, zawody, konkursy, także imprezy kulturalne, dlatego każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie w tej podkarpackiej miejscowości. Zapraszamy!

Powrót do góry
facebook