miasto

W województwie warmińsko-mazurskim znajduje się Węgorzewo, to ośrodek powiatu i gminy Węgorzewo. W przeszłości znajdowało się tutaj Państwowe Gospodarstwo Rybackie Węgorzewo, teraz jest to znana miejscowość turystyczna wybierana przez tych, którzy uwielbiają wypoczynek nad jeziorami – pływanie, żeglowanie, wędkowanie i zwiedzanie, bo w samym Węgorzewie i okolicach czeka wiele unikatowych zakątków do zobaczenia. Węgorzewo liczy sobie około 11 tysięcy mieszkańców.

Początki Węgorzewa

Początki miasta sięgają 1335 roku, kiedy to Krzyżacy zbudowali tutaj drewniany zamek nazywany Angerburg. Niedługo potem budowla ta przy ujściu Węgorapy do Mamr została spalona, a nowy zamek umiejscowiono w tym samym punkcie. W XV wieku zaczęła w jego okolicy rozwijać się osada nazywana początkowo Gieratową Wolą, następnie Nową Wolą. Nowa Wieś, która otrzymała przywilej lokacyjny w 1514 roku, stała się początkiem Węgorzewa. W późniejszych wiekach miasto było niszczone w działaniach wojennych i przez epidemie, ale rozwijało się nadal – już w 1730 roku oświetlono ulice, a 10 lat później wprowadzono wodociąg. Do połowy XX wieku Węgorzewo było ważnym węzłem kolejowym. Już w okresie międzywojennym zaczęło przyciągać turystów i stało się letnim ośrodkiem sportów wodnych. W działaniach II wojny światowej zniszczono ponad 80% zabudowań miasta.

Co zobaczyć w Węgorzewie?

Na turystów przybywających do Węgorzewa czeka wiele atrakcji. Wśród zabytków to głównie późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, zamek krzyżacki będący najstarszym zabytkiem miasta, pochodzi z XIV wieku, ratusz z XIX wieku, cerkiew prawosławna z początku XX wieku będąca dawną kaplicą baptystów, malownicze XIX-wieczne kamieniczki, pałac i park z pierwszej połowy XIX wieku, by wspomnieć tylko o niektórych, bo wartych uwagi budowli jest więcej.

Atrakcje dla miłośników sportów wodnych koncentrują się nad jeziorem Mamry oraz Węgorapą, gdzie znajduje się przystań żeglarska.

Powrót do góry
facebook