Mińsk Mazowiecki to miasto zlokalizowane we wschodniej części Polski, w województwie mazowieckim i około 38 kilometrów od centrum Warszawy. To ważne centrum gospodarcze i militarne, gdzie znajduje się baza lotnicza i żandarmeria. W Mińsku Mazowieckim mieszka 39 tysięcy osób, z czego wielu dojeżdża do pracy do Warszawy.

Przeszłość Mińska Mazowieckiego

Mińsk Mazowiecki ma ponad 600 lat, ponieważ prawa miejskie zyskał w 1421 roku. Miasto to było zamieszkiwane w przeszłości przez dużą społeczność żydowską. W średniowieczu powstała z pobliżu osada Sendomierz, która teraz znajduje się w granicach Mińska Mazowieckiego. W okresie powstania listopadowego i styczniowego okolice miasta były częstym miejscem potyczek. W XI wieku działała tu znana Fabryka Machin i Odlewów Żelaznych „K. Rudzki i Spółka”.

Zabytki w Mińsku Mazowieckim

W centrum Mińska Mazowieckiego zachował się średniowieczny układ dawnych osad handlowych, a także miasta renesansowego. To tu można zobaczyć najwięcej interesujących zabytków, w tym malownicze kamieniczki. Wśród atrakcji znajdują się Pałac Dernałowiczów wraz z parkiem, kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół starokatolicki mariawitów, klasycystyczny budynek dawnego starostwa z XIX wieku. Na terenie miast znajduje się także wiele innych zabytków, które przyciągają wzrok. Wystarczy spacer, aby znaleźć różne ciekawe zakątki

Przyroda i atrakcje

Przez Mińsk Mazowiecki przepływa rzeka Srebrna, wokół której rozciąga się wiele malowniczych widoków. Doskonałe do spacerów i uprawiania sportów są w szczególności Park im. Rodziny Dernałowiczów, który znajduje się w centrum, a także Leśnictwo Stankowizna – malownicze łąki i lasy na południu miasta. Dobre połączenia z Warszawą są dodatkowym atutem, dlatego można łatwo dostać się do stolicy kolejami, autobusem czy samochodem.

Powrót do góry
facebook