Międzyrzecz położony jest w województwie lubuskim, na Pojezierzu Lubuskim, pomiędzy rzekami Paklicą oraz Obrą. W tym uroczym mieście otoczonym pięknymi zielonymi zakątkami żyje 18 tysięcy osób. Historycznie Międzyrzecz jest zaliczany do Wielkopolski.
Historia Międzyrzecza
To jeden z najstarszych zamieszkanych ośrodków w Polsce. Już w X i XI znajdowało się tutaj skupisko osadnicze, które znajdowało się na drodze do Poznania i pełniło funkcję obronną. Liczne najazdy i zarazy nie sprzyjały rozwojowi miasta w późniejszych czasach, aż do I wojny światowej. Po 152 latach w roku 1945 Międzyrzecz znów znalazł się w granicach Polski. W 1998 roku obchodził 750-lecie nadanie praw miejskich. Przez Międzyrzecz obecnie przechodzi droga ekspresowa S3.
Atrakcje w mieście i okolicach
Jednym z najważniejszych zabytków jest zamek w Międzyrzeczu, który został zbudowany w XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Był przebudowany w XVI wieku. Otacza go fosa i park zamkowy. To niewątpliwie obowiązkowy punkt na liście każdego, kto odwiedza Międzyrzecz. Innym ważnym zabytkiem jest ratusz, który pochodzi z XVI wieku, potem jednak został zrekonstruowany ze względu na zniszczenia. Rynek miejski z ratuszem i kamienicami tworzą urokliwy widok. Także znane są: kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z XV wieku, kościół parafialny św. Wojciecha, synagoga, cerkiew świętych Cyryla i Metodego, Międzyrzecki Rejon Umocniony MRU.
W sąsiedztwie miasta znajduje się kilka różnych obszarów chronionych, w tym Obszar Natura 2000 z rezerwatem Nietoperek oraz obszarem Uroczyska Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, a także Dolina Leniwej Obry. Nad jeziorem Głębokie działają ośrodki wypoczynkowe, organizowane są spływy kajakowe rzeką Obrą, dostępne są gospodarstwa agroturystyczne, szlaki rowerowe, piesze, drogi turystyczne.