Międzyrzec Podlaski znajduje się w województwie lubelskim, nad rzeką Krzną. Żyje tutaj około 17 tysięcy osób. Miasto posiada kilka interesujących zabytków, piękne okolice zapraszające do uprawiania sportów, jest lokalnym ośrodkiem usługowym z rozwiniętym przemysłem rolno-spożywczym i drzewny. Produkuje się tutaj pędzle i szczotki, a koło miasta, w Berezie, jest otwarta kopalnia odkrywkowa piasku i żwiru „Żwirownia”. W Międzyrzecu Podlaskim krzyżują się także drogi wojewódzkie i krajowe.

Nieco więcej o mieście

Międzyrzec Podlaski po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1174 roku. Od XIV wieku osada zaczęła szybciej się rozwijać w związku z napływem mazowszan na te ziemie. W 1434 nadano jej prawa miejskie. Niedługo później rozpoczęto budowę kościoła św. Mikołaja, który powstał na dawniejszej świątyni w tym miejscu, prawdopodobnie prawosławnej. Organizowane były jarmarki i targi, także działały zakłady garncarskie, warzelnia soli, browary, pierwsze manufaktury szczeciniarstwa (produkcji pędzli i szczotek). W XIX i XX wieku miasto było niejednokrotnie narażone na zniszczenia, w 1918 roku miał miejsce pogrom przeprowadzony przez wojska niemieckie – Krwawe Dni Międzyrzecza, działało getto żytowskie, prowadzone były akcje dywersyjne.

Co zobaczyć w Międzyrzeczu Podlaskim?

Ważne zabytki skupiają się wokół rynku Starego Miasta, który powstał w XV wieku – ma on charakterystyczne łukowe przejścia. Warto zobaczyć kościół św. Mikołaja, kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kościół św. Józefa, także Pałac Potockich wybudowany dla hrabiny Aleksandry Potockiej, uroczysko „Baran”, gdzie w trakcie II wojny światowej wykonywano egzekucje.

Atrakcje w mieście i poza nim

Malownicze okolice zapraszają do aktywnego wypoczynku. Na zbiorniku wodnym „Żwirownia” znajdują się stanice wodne, można pływać, opalać się i wędkować. Niedaleko zimą uruchamiany jest stok narciarski o długości około 180 metrów, który posiada wyciąg talerzykowy.

Powrót do góry
facebook