Miasto Międzychód jest położone w województwie wielkopolskim i jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. W przeszłości należało do województwa gorzowskiego. Międzychód znajduje się nad rzeką Wartą w malowniczej Korlinie Gorzowskiej. Mieszka tutaj około 10 tysięcy osób. Piękne widoki to nie wszystko. Działa tutaj także kilka znaczących firm, między innymi zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego Pomona, gdzie produkowano znany keczup „Międzychód” zbierający pozytywne recenzje. Działają szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, prowadzone są sesje Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Miasto z gruszą w herbie

Międzychód to nazwa, którą trudno wytłumaczyć – badacze wskazują, że związana jest z chodzeniem między brodami, ale nie ma przesłanek na ich istnienie w tym miejscu. Od czasów średniowiecznych używana jest również inna nazwa – Bimbaum, która oznacza gruszę. Grusza jest także obecna w herbie miasta. Swoje prawa miejskie Bimbaum uzyskał w 1378 roku, a miasto od II rozbioru należało do Prus, by potem, na mocy traktatu wersalskiego, przejść do Polski. Było to wtedy najdalej wysunięte w kierunku zachodnim miasto II Rzeczypospolitej.

Atrakcje w Międzychodzie

Na terenie Międzychodu znajduje się kilka wartych uwagi zabytków. To między innymi kościół pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, który pochodzi z XVI wieku, malowniczy rynek z kamieniczkami i wąskimi uliczkami, przykościelny cmentarz z zabytkowymi barokowymi płytami nagrobnymi. Także atrakcją jest Laufpompa – ozdobna pompa przy studni artezyjskiej. W mieście znajduje się Muzeum Regionalne.

Piękne krajobrazy, liczne jeziora i lasy przyciągają wielbicieli wędkowania, grzybobrania, turystów lubiących piesze i rowerowe wycieczki. Rezerwat przyrody „Kolno Międzychodzkie” zawiera prastare dęby rosnące nad Jeziorem Koleńskim, także można odwiedzić Puszczę Notecką, wspiąć się na Królewską Górę we wsi Dormowo czy odwiedzić rezerwat „Dolina Kamionki”.

Powrót do góry
facebook