miasto

Sulechów jest miastem zlokalizowanym w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim. Pełni rolę gminy. Zaliczany jest do tak zwanego Lubuskiego Trójmiasta wraz z Zieloną Górą oraz Nową Solą. Żyje tutaj około 16,9 tysiąca mieszkańców. Miasto jest zlokalizowane przy drogach krajowych numer 3 oraz 32, niedaleko znajduje się port lotniczy w Babimoście.

Historia Sulechowa

Początki miasta to czasy Piastów, kiedy Sulechów zaliczany był do państwa stworzonego przez Mieszka I. W XII wieku należał do księstwa głogowskiego, a następnie do Marchii Brandenburskiej. W okresie XVI-XVII wieku miasto dynamicznie się rozwijało, głównie dzięki zakładom rzemieślniczym, tkactwu, handlowi. Sukna pochodzące z naszej miejscowości były sprzedawane w wielu dużych miastach na Śląsku oraz Wielkopolsce. W okresie zaborów Sulechów był jednym z ważnych ośrodków polskości. Także w początkach XX wieku Sulechów rozwiał się świetnie – powstało wiele nowych budynków, prężnie działał przemysł. Po II wojnie światowej miasto wróciło do Polski.

Zabytki w Sulechowie

Wśród najcenniejszych zabytków w mieście należy wskazać na kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzący oryginalnie z XIV wieku, plebanię XVIIII-wieczną, zbór kalwiński z XVIII wieku, gdzie obecnie znajduje się Dom Kultury. Także znany jest zamek z wieżą przy Alei Wielkopolskiej, mury obronne, których początki to XIV wiek, brama Krośnieńska, ratusz miejski. Na terenie miasta znajduje się też wiele wpisanych do rejestru zabytków domów z XVIII-XX wieku.

Atrakcje w mieście

W Sulechowie mieszkańcy mogą korzystać z Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie znajdują się baseny, stadion miejski. Działają kluby sportowe, dostępne są szkoły, także wiele atrakcji czeka na miłośników spacerów, nordic walkingu, jazdy na rowerze – okoliczne tereny są wyjątkowo malownicze.

Powrót do góry
facebook