Pojezierze Myśliborskie zachwyca pięknymi widokami i jest często wybierane przez turystów, którzy uwielbiają spokojny wypoczynek pośród jezior oraz aktywne uprawianie sportów. Myślibórz na Pomorzu Zachodnim jest położony nad Jeziorem Myśliborskim. To nie tylko ważny ośrodek turystyczny, ale również przemysłowy. Żyje tu około 11 tysięcy mieszkańców.

Początki Myśliborza

O pierwszej osadzie na tych terenach można mówić już w VI wieku przed naszą erą, kiedy znajdowało się tutaj grodzisko kultury łużyckiej. W tym samym miejscu dużo później, bo w VIII wieku naszej ery, powstało wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie, które istniało do XII wieku. O Myśliborzu pierwsze wzmianki pojawiają się w dokumencie z XIII wieku. Od nadania praw miejskich miasto dynamicznie się rozwijało, było ufortyfikowane. W XV wieku zostało zniszczone przez husytów, kolejne wojny i pożary spowodowały, że zatracił on swoje znaczenie. Ponowne ożywienie miało miejsce pod koniec XIX wieku, gdy otwarto tu połączenia kolejowe.

Zabytki w Myśliborzu

Miasto może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami, które podczas wizyty tutaj warto zobaczyć. To kolegiata św. Jana Chrzciciela pochodząca z XV wieku, Klasztor Dominikanów z unikatową XIII-wieczną świątynią w stylu gotyckim, sanktuarium Miłosierdzia Bożego z początku XX wieku, klasycystyczny ratusz, następnie kaplica Ducha Świętego – gotycka z XIV wieku, gdzie teraz znajduje się Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Także warto zobaczyć kaplicę św. Gertrudy z XV wieku, obwarowania miejskie z bramami, w tym z Bramą Pyrzycką, Basztą Prochową oraz Bramą Nowogródzką.

Turystyka na Pojezierzu Myśliborskim

Jeziora zapraszają do uprawiania sportów – kajakarstwo i żeglarstwo cieszą się dużym powodzeniem. Malownicze widoki, spokój i cisza, bliskość przyrody powodują, że wczasy spędzone właśnie tutaj mogą być niezapomniane! W Myśliborzu odbywają się także różne ciekawe imprezy, na przykład Dni Myśliborza, Festiwal Małych Form Teatralnych i Kabaretowych, Motorowodne Mistrzostwa Świata, Europy i Polski, Regaty o Puchar Leonida Teligi, by wspomnieć o niektórych.

Powrót do góry
facebook