Luboń to 30-tysięczne miasto położone w województwie wielkopolskim, nad rzeką Wartą. To jedno z najgęściej zaludnionych miast w Polsce, znany ośrodek przemysłu chemicznego i budowlanego. Miasto założone zostało w 1954 roku jako nadanie praw miejskich takim miejscowościom jak Luboń, Żabikowo i Lasek. Miasto od północy przylega do Poznania, graniczy także z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Znajduje się tutaj zjazd z autostrady A2 – Poznań Dębina.

Więcej o historii Lubonia

Jak zostało wskazane, Luboń jako miasto powstał z połączenia trzech różnych miejscowości. Pośród nich jest Luboń, wzmianki o którym pochodzą z początków XIV wieku. W XX wieku miasto przeżyło rozkwit za sprawą inwestycji w przemysł. Znajdowały się tutaj Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego i zakłady produkujące nawozy fosforowe – obecnie zakład Luvena. Żabikowo, o którym też mowa w XIII-wiecznych dokumentach, był znany jako młyn i następnie ze względu na swoje złoża gliny jako cegielnia. Wieś Lasek pochodzi natomiast z XVIII wieku.

Atrakcje w Luboniu

Wśród najbardziej znanych zabytków miasta znajdują się: kościół św. Barbary z plebanią z początków XX wieku przy Placu Wolności, domy kolonii mieszkalnej i zabytkowe zespoły zabudowy fabryczne, Pomnik Siewcy 1923 roku przy ulicy Armii Poznań, kościół św. Jan Bosko. Także na terenie Lubonia znajdował się w przeszłości obóz hitlerowski – teraz Miejsce Pamięci Narodowej. Warto też wrócić uwagę na budynki miasta, wiele z nich ma kilkusetletnią historią.

Prowadzone są liczne imprezy kulturalne i sportowe, między innymi Dni Lubonia, Malta Festiwal na bis, Ogólnopolski Festiwal Piosenki LUBOŃ. Okolice miasta także staowią atrakcje – grzybobranie, jazda na rowerze, nordic walking, odwiedzanie innych miast. Co ciekawe, działa tu Młodzieżowa Rada Miasta. Gdy ma się chwilę, warto odwiedzić Luboń!

Powrót do góry
facebook