Miasto Lubawa jest położone w powiecie iławskim na Warmii i Mazurach. To miasto, które położone jest na krańcu ziemi chełmińskiej należącej niegdyś do Prus. Żyje tu około 10 tysięcy osób. Lubawa to miasto pełne zabytków, w tym pochodzących z okresu średniowiecznego, ale również i miasto nowoczesności, które rozwija się dynamicznie. To tutaj znajduje się spółka Lubawa zajmująca się realizowaniem zamówień na potrzeby służb mundurowych, również działa Swedwood – fabryka produkująca meble dla firmy IKEA.
Lubawa w przeszłości
Pierwszy raz o Lubawie mowa w 1216 roku z okazji nadania ziemi lubawskiej jednemu z biskupów pruskich. Miasto wchodziło potem w majątek biskupów chełmińskich, znajdowała się tu biskupia rezydencja i zamek. Niestety, w XIII wieku Lubawa została prawie doszczętnie zniszczona przez najazd Prusów. Odbudowano ją jednak, co skutkowało w nadaniu przywileju lokacyjnego. Od zaborów przeszła pod panowanie pruskie, po 1918 roku znów dołączyła do Polski. Po II wojnie światowej Lubawa popadła w ruinę.
Lubawa teraz – jej zabytki i atrakcje
Aktualnie Lubawa jest dynamicznie działającym miastem, w który znajduje się także kilka ciekawych zabytków. To między innymi Fara – kościół parafialny świętej Anny pochodzący z XIV wieku z bogatym wyposażeniem, następnie kościół św. Jana Chrzciciela z XVII wieku, który posiada piękny ornamentowy strop. Inne zabytki sakralne Lubawy to drewniany kościół św. Barbary z XVII wieku i zespół klasztorny benedyktynów. Z zabytków świeckich należy wymienić ruiny zamku biskupów chełmińskich, pozostałości murów obronnych, zespół szpitalny z XIX wieku. Na starym mieście znajduje się też wiele zabytkowych domów mieszkalnych, między innymi na ulicy Pomorskiej, Zamkowej, Kilińskiego czy Pod Murami.
Atrakcji też jest sporo – organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne, na przykład ostatnio Piknik Świętojański czy orszak rycerski „Marszu na Grunwald”, zawody na miejskim stadionie. W okolicy znajduje się też wiele innych ciekawych zakątków, na przykład na rowerowe wycieczki.