W województwie kujawsko-pomorskim, na Ziemi Dobrzyńskiej i Pojezierzu Dobrzyńskim, znajduje się Lipno. To miejscowość licząca sobie około 14 tysięcy mieszkańców, która położona jest około 23 kilometry od Włocławka, około 50 kilometrów od Płocka i około 160 kilometrów od Warszawy. Malownicza, spokojna, dająca dużo atrakcji – zarówno doskonała na wycieczkę, jak i do zamieszkania. Słynie także jako miasto, którym narodziła się Pola Negri, słynna aktorka filmów niemych. W Lipnie urodził się także Leszek Balcerowicz, a Lech Wałęsa pobierał tutaj nauki w Zespole Szkół Technicznych.

Historia Lipna

Lipno uzyskało prawa miejskie w 1349 roku. Wchodziło w skład Rzeczypospolitej w XV wieku przed przejściem pod zabór pruski. Było wtedy ważnym ośrodkiem wytwórczym. Następnie należało do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W trakcie niemieckie okupacji wielu mieszkańców zginęło, w tym wśród Żydów, którzy także zamieszkiwali Lipno.

Zabytki miasta

Wśród najważniejszych zabytków Lipna znajdują się w szczególności gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który pochodzi z XIV wieku, następnie neogotycki kościół ewangelicko-augsburski, kaplica cmentarna i ratusz klasycystyczny – wszystkie z XIX wieku. W centrum można zobaczyć także domy pochodzące z tego okresu. W Lipnie znajduje się park miejski – można w nim zobaczyć stare dęby, w tym Dąb Wolności, który został posadzony w 1918 roku jako symbol uwolnienia się spod władzy zaborców, także znajduje się tu Pomnik Poległych.

Atrakcje w Lipnie

Lipno oferuje dla swoich mieszkańców i gości wiele atrakcji – działa tu tor motocrossowy, wiele ciekawych zakątków do odwiedzenia poza miastem, na przykład podczas wycieczki rowerowej. Działa kino Nawojka, organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe, konkursy, festyny – Dni Lipna.

Powrót do góry
facebook