Położony w województwie warmińsko-mazurskim Lidzbark jest miastem w szczególności o znaczeniu turystycznym. Za zainteresowanie odpowiadają w szczególności malownicze położenie miasta w pobliżu parków krajobrazowych, a także jego zabytki. Lidzbark to też świetne miejsce dla lubiących spędzać czas dynamicznie. Zaludnienie wynosi około 8,2 tysiąca.

Historia miasta

Lidzbark został założony w 1301 roku. Niedługo potem, gdy miasto zostało nadane Krzyżakom, wybudowano tutaj fortyfikacje i zamek obronny. Miejscowość po zawarciu pokoju z Zakonem znalazła się w polskich granicach, ale po pierwszym rozbiorze została przyłączona do Prus. Ponownie w granicach Polski Lidzbark znajdował się od 1920 roku. Po zakończeniu II wojny światowej zabudowania miejskie trzeba było wznosić praktycznie od nowa.

Zabytki w Lidzbarku

Wśród najbardziej znanych zabytków Lidzbark znajduje się kościół św. Wojciecha, patrona miasta. To kościół najstarszy z zachowanych w mieście, zbudowany w połowie XVIII wieku na fundamentach uprzednio zniszczonego. Wnętrze urządzono w stylu barokowym. Inne atrakcje to pochodzące z XIV wieku resztki baszty zamkowej, kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Jezusa Żyjącego na Gorce, spichlerz zbożowy z XIX wieku, budynki urzędu miasta, dworca kolejowego, szkoły podstawowej, secesyjne kamieniczki.

Za zainteresowanie turystyczne regionem opowiada także rzeka Wel, na której organizowane są spływy kajakowe, jest też świetna do wędkowania czy podziwiania zwierząt. Turystyka koncentruje się też wokół jezior: Lidzbarskiego. Piaseczno, Kiełpińskiego i Rumian, przy których położone są ośrodki noclegowe.

Na ternie miasta działa Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa z eksponatami przedstawiającymi pracę strażaków, ponadto Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa w Jeleniu oraz Muzeum Przyrody przy Welskim Parku Krajobrazowym.

Powrót do góry
facebook