Miejscowość Łaziska jest zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim. To część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, która znajduje się w jej południowy końcu. Żyje tu około 22 tysięcy osób. Łaziska sąsiadują z miastami takimi jak Orzesze oraz Mikołów, są położone około 18 kilometrów od Katowic. Przez Łaziska przebiega także droga krajowa numer 81.

Więcej o historii miasta

Początki miejscowości giną w mrokach dziejów. Wówczas wydzielone były Łaziska Górne, Średnie i Dolne, które w XVI wieku zakupił węgierski szlachcic. Następnie należały do panów na Pszczynie, Piastów i innych rodów. Od 1922 roku znajdują się w granicach Polski. Łaziska to miejscowość w dużej mierze powiązana z górnictwem, ponieważ na tym terenie znajdują się i są nadal eksploatowane złoża węgla, działała tutaj huta szkła, otworzono hutę, powstały połączenia kolejowe. Mieszkańcy Łazisk brali też udział w powstaniach śląskich, w trakcie II wojny światowej należało do Rzeszy.

Zabytki w Łaziskach

Na terenie Łazisk znajduje się wiele interesujących zabytków, z czego 8 jest wpisanych na listę zabytków. Wato zobaczyć kościół parafialny, którego budowa rozpoczęła się w XIX wieku, plebanię XX-wieczną, ratusz miejski, pozostałości parku przy ulicy Stefana Wyszyńskiego, modernistyczny kościół parafialny w Łaziskach Średnich, dzielnice robotnicze, wieża wodna z okresu międzywojennego. Najstarszym punktem jest pochodzący z 1738 roku krzyż dziękczynny.

Łaziska to miejscowość śląska, która wyróżnia się ciekawymi zakątkami, w tym kilkoma zabytkami. Posiada niezbędne zaplecze do wygodnego zamieszkania, także może być miejscem wycieczek z okolicznych miejscowości. W okolicy znajduje się wiele zielonych trenów doskonałych do spacerów i jazdy na rowerze, dlatego atrakcji jest sporo, także dla osób lubiących ciszę i spokój.

Powrót do góry
facebook