Kwidzyn położony jest w województwie pomorskim, przy rzece Liwa, która jest dopływem Nogatu. To 38-tysięczne miasto, które należało w przeszłości do województwa elbląskiego. Teraz znane jest głównie za sprawą swojego majestatycznego zamku krzyżackiego oraz mostu – najdłuższego tego rodzaju w Europie. Dla turystów to idealne miejsce na wycieczkę!
Historia miasta
Grodzisko na tych terenach istniało już od XI wieku, ale zostało prawdopodobnie zniszczone. W XIII wieku kolejna osada została założona przez zakon krzyżacki, szybko otrzymała praw miejskie i była stolicą biskupstwa. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej Kwidzyn został przy Prusach jako lenno polski. W wyniku plebiscytu w 1920 roku pozostał w graniach Niemiec. W trakcie II wojny światowej miasto było przejęte praktycznie bez walk przez Armię Radziecką, która utworzyła tu szpital polowy. Opuszczając miasto, Rosjanie zniszczyli starówkę i ratusz.
Najbardziej znane punkty w Kwidzynie
Kwidzyn to przede wszystkim majestatyczny zamek kapituły pomezańskiej pochodzący oryginalnie z XIII wieku z charakterystyczną wysuniętą wieżą o charakterze obronnym i sanitarnym. Aktualnie znajduje się tutaj muzeum. Drugim ważnym zabytkiem jest katedra św. Jana Ewangelisty – gotycka świątynia z XIV wieku, w której krypcie w 2007 roku odnaleziono szczątki ciał trzech mistrzów krzyżackich. Zamek i katedra tworzą razem zespół zamkowo-katedralny. Także inne zabytki to fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, ruiny wieży ratusza, pałac Fermora, dawny szpital św. Jerzego z XVIII wieku, synagoga, kościół Św. Trójcy z lat 1846-1858, neogotycki zespół koszar wojskowych z XIX wieku, a także wiele innych.
Również Kwidzyn to miasto dobre uprzemysłowione – znajdują się tu m.in. takie zakłady jak International Paper Kwidzyn, Jabil Circuit Poland, ośrodki produkcji elektroniki i wyrobów z tworzyw sztucznych.