Krzeszowice to niewielkie miasto znajdujące się 25 kilometrów od centrum Krakowa w województwie małopolskim. To jeden z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej, w którym żyje około 10 tysięcy mieszkańców. Przez kilkadziesiąt lat Krzeszowice miały status uzdrowiska, teraz znane jest głównie ze swoich wyjątkowych widoków i zabytków, dlatego przyciąga wielu krakowian, a także tych, którzy chcą osiedlić się tutaj na stałe.

Historia Krzeszowic

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII wieku. Historia Krzeszowic związana jest z wieloma znanymi polskimi rodami, w tym Potockimi i Czartoryskimi, którzy byli właścicielami tych terenów. W XVII wieku odkryto tutaj lecznicze wody siarczkowe, które stały się powodem otwarcia uzdrowiska Krzeszowice. To dzięki Potockim i Czartoryskim Krzeszowice zyskały na znaczeniu jako miejscowość uzdrowiskową.

Zabytki Krzeszowic

Wśród najbardziej znanych zabytków podkrakowskich Krzeszowic należy wskazać na XIX-wieczny pałac Potockich, budynki uzdrowiskowe takie jak Łazienki Zofia ufundowane przez Zofię Potocką w XIX wieku, uzdrowiskowy Dom Gościnny, pałacyk Vauxhall, dawne synagogi, kaplica św. Stanisława Biskupa na terenie parku pałacowego Potockich, neogotycki kościół św. Tomasza z XIX wieku, kaplica cmentarna, willa Japonka. W Krzeszowicach znajduje się także dawny hipodrom – tor wyścigowy dla koni, piękny park miejski przy pałacu Potockich.

Parki krajobrazowe wokół Krzeszowic

W okolicy Krzeszowic można podziwiać majestatyczne rzeźby krasowe, głębokie doliny i wartkie potoki. Zapraszają Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie” oraz Tenczyński Park Krajobrazowy, na terenie którego znajdują się ruiny zamku Tenczyn w Rudnie i zamku Lipowiec w Babicach.

Krzeszowice to wobec tego unikatowe miejsce pod Krakowem, z różnorodna historią i wspaniałymi zabytkami. Warto je zobaczyć i spędzić tu miło swój czas!

Powrót do góry
facebook