Kruszwica w szczególności kojarzona jest z jeziorem Gopło oraz z Mysią Wieżą. To miejscowość, która może pochwalić się długą historią, unikatowymi zabytkami, pięknymi krajobrazami, którymi przyciąga od lat turystów. To także ważny ośrodek przemysłowo-rolniczy z rozwiniętym przemysłem spożywczym – znajdują się tu zakłady zbożowe, cukrownia, zakłady tłuszczów roślinnych. Dodatkowo Kruszwica jest zlokalizowana na ważnym szlaku komunikacyjnym, przebiegają tu droga krajowa 62 i wojewódzka 412.
Najstarsze polskie miasto
Według badań Kruszwica jest najstarszym polskim miastem – pochodzi z VI wieku. Legendy mówią, że to tutaj mieszkał król Popiel, którego zjadły myszy, a także o Piaście Kołodzieju, który miał założyć dynastię Piastów. W około 500 roku naszej ery na Ostrowie Rzepkowskim, teraz półwyspie, znajdował się gród Goplan. Rozwiał się dynamicznie dzięki bliskości Szlaku Bursztynowego i połączenia Warty z Wisłą przez jezioro Gopło. Sam zamek z Mysią Wieżą pochodzi z XIV wieku. W 1422 roku Kruszwica otrzymała prawa miejskie. W wyniku potopu szwedzkiego i późniejszych walk wiele zabudowań zostało zniszczonych. Okres od XIX wieku znów sprzyjał rozwojowi miasta, głównie za sprawą wybudowania Kanału Bydgoskiego.
Jezioro Gopło i Mysia Wieża
Wśród najbardziej słynnych zabytków w Kruszwicy znajdują się ruiny zamku późnogotyckiego z Mysią Wieżą, z której rozciąga się piękna panorama na okolicę, kolegiata św. Piotra i Pawła pochodząca z XII wieku, wybudowana w stylu romańskim, Stare Miasto z wieloma zabytkowymi kamienicami i rynkiem. Warto też odwiedzić grodzisko wczesnośredniowieczne na południowym końcu Półwyspu Rzępowskiego, który doskonale nadaje się również do wypoczynku. Miasto ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową, działają plaże, kąpieliska, organizowane są zawody sportowe, w tym regaty wioślarskie.