Krosno Odrzańskie położone jest w Dolinie Środkowej Odry, przy ujściu rzeki Bóbr. To malownicza miejscowość, która jest domem dla 12 tysięcy osób. Krosno Odrzańskie znane jest bliżej jako miejsce stacjonowania Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i wojskowego garnizonu, ale to też kilka interesujących zabytków i okolice, które zapraszają do rekreacji. W 2007 roku gmina Krosno Odrzańskie otrzymała Statuetkę „Gmina Fair Play”.
Więcej o historii Krosna Odrzańskiego
Krosno Odrzańskie było od wieków miastem tkaczy, stąd też pochodzi jego nazwa. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początku XI wieku, wtedy miała miejsce na tych terenach bitwa Bolesława Chrobrego z Henrykiem II. W okresie średniowiecznym Krosno Odrzańskie należało do księstwa głogowskiego, a następnie Brandenburgii. Zostało zmieszczone w czasie wojny trzydziestoletniej. Ponowny rozwój nastąpił w XIX wieku, gdy powstała tu stacja kolejowa i zakłady przemysłowe.
Co warto zobaczyć w Krośnie Odrzańskim?
Znane zabytki to między innymi budowle sakralne: kościół filialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, budynek poklasztorny przy ulicy Szkolnej. Także ważną atrakcją jest zamek, który pochodzi oryginalnie z XIII wieku oraz mury obronne z prostokątną czatownią pochodzące z XIV wieku.
Na południu znajdują się legendarne zabudowy średniowieczne – Wały Śląskie, które uznawane są za najdłuższy archeologiczny zabytek w Europie Środkowej. Bardzo dobrze zachował się odcinek 7,5-kilometroy w okolicy Wierzbowa. Odbywają się też rejsy po Odrze, można wybrać się do Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, skorzystać z różnych wariantów tras rowerowych czy do nordic walkingu. Krosno Odrzańskie to wobec tego niewielka, ale malownicza miejscowość nad Odrą, która jest świetna zarówno do odwiedzenia, jak i zamieszkania.