Blog Kłobuck – pomiędzy Śląskiem a Małopolską

Kłobuck znajduje się obecnie w województwie śląskim, jednak dawniej znajdował się na terenie Małopolski. To niewielka miejscowość, w której obecnie żyje około 13 tysięcy osób. Jest ona lokalnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym. Kłobuck położony jest w pobliżu Częstochowy.

Początki Kłobucka

Kłobuck stał się miastem prawdopodobnie w 1244 roku. W okresie średniowiecznym przebiegała tamtędy droga handlowa łącząca Wielkopolskę i Małopolskę. Od dawnych czasów organizowano tutaj jarmarki w dniu świętej Małgorzaty oraz św. Marcina. Mieszkańcy miasta trudnili się także kowalstwem, hutnictwem i sukiennictwem. Działała tu też w XX wieku destylarnia żywicy. Teraz na ternie miasta działa wiele nowych zakładów przemysłowych, w tym Zakład Budowy Maszyn Górniczych.

Zabytki w mieście

Najważniejszym zabytkiem Kłobucka jest Kościół świętych Marcina i Małgorzaty, który pochodzi pierwotnie z XII wiek, ale był wielokrotnie przebudowywany. Położony jest przy rynku, który także sam w sobie jest wart uwagi. Drugim ciekawym zabytkiem jest pałac, który znajduje się w dzielnicy Zagórze – to neogotycka budowla pochodząca z końca XVIII wieku. Warto także zrodzić uwagę na łaźnię miejską, która znajduje się przy ulicy Wieluńskiej.

Atrakcje w Kłobucku

Okoliczne lasy są doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku – spacerów, biegania, nordic walkingu czy jazdy na rowerze. Można odwiedzić rezerwat przyrody Zamczysko, który położony jest na renie dawnego grodziska z okresu średniowiecza, czy wybrać się do rezerwatu Dębowa Góra, w którym znajduje się wieża obserwacyjna. Można też wybrać się nad zalew Zakrzew, zalew Ostrowy z zaporą czy do wsi Kamyk, która jest chętnie wybierana w okresie letnich wakacji. W mieście odbywa się Jurajski Festiwal Tańca Freestyle, organizowane są imprezy sportowe, festyny, koncerty. Na lubiących zwiedzanie czekają dwa szlaki: Szlak Rezerwatów Przyrody Blachownia – Chorzew Siemkowice oraz Zielony Szlak Kłobucki.

Twoja ocena: oceń teraz
Artykuł oceniono na: 0 - 0 głosów
Powrót do góry
Zamknij menu