Kępno jest miejscowością zlokalizowaną w województwie wielkopolskim, które należało do województwa kaliskiego. Jest położone około 63 kilometry od Kalisza, około 75 kilometrów od Wrocławia i około 170 kilometrów od Poznania. To najdalej wysunięta miejscowość na południe w województwie. Mieszka tu około 14 tysięcy osób.
Dzieje Kępna
Według wykopalisk archeologicznych początki osadnictwa na terenie miasta sięgają czasów epoki brązu. Najwięcej przedmiotów zostało odkrytych na obecnym Osiedlu 700-lecia, czyli na Górce Wiatrakowej. Także innym świadectwem przeszłości jest grodzisko Kopiec. O Kępnie, wówczas jako Campno mowa w dokumentach z XIII wieku, gdy było ono już określane jako miasto. Kępno rozwijało się dynamicznie do XVII wieku, potem od XIX wieku, gdy należało do Prus. Było miastem wielonarodowym, o czym świadczą świątynie różnych wyznań. Mieszkali tu wspólnie Polacy, Niemcy i Żydzi. Po II wojnie światowej Kępno przeszło do Polski.
Co warto zobaczyć w Kępnie?
Kępno ma kilka interesujących atrakcji turystycznych. To w szczególności te wiązane z jego najstarszymi dziejami, czyli cmentarzysko kultury łużyckiej na Górze Wiatrakowej, grodzisko Kopiec z okresu średniowiecznego. Także znane są kościół św. Marcina z 1911 roku, kościół ewangelicko-augsburski, synagoga z XIX wieku. Także ciekawym miejscem, które warto zobaczyć, jest dwupoziomowy dworzec kolejowy, ponadto ratusz miejski z XIX wieku i domy mieszczańskie.
Kępno ma własny Ośrodek Sportu i Rekreacji, gdzie organizowane są imprezy kulturalne i koncerty, także turnieje sportowe. Działa kino, można wybrać się do Muzeum Ziemi Kępińskiej, które zawiera eksponaty archeologiczne, historyczne i etnograficzne. Można też spędzić czas poza miastem na rekreacji, wybrać się do okolicznych miejscowości, na przykład Hanulina, Domanina, Myjomic, gdzie znajdują się dworki i pałace. Dostępna jest baza noclegowa.